Dohoda medzi vládou a odborármi sa zatiaľ nezrodila, rezort zdravotníctva do nej zapracuje požiadavky LOZ

SlovenskoSpravodajstvo

Rokovania pokračujú aj dnes.

Vláda a Lekárske odborové združenie (LOZ) doposiaľ nedospeli k dohode, rokovania podľa šéf odborárov Petra Visolajského pokračujú aj dnes:

„Prebrali sme viacero bodov, niektoré body máme ešte prebrať na ministerstve zdravotníctva, napríklad reformu vzdelávania mladých lekárov,“ uviedol Visolajský s tým, že LOZ je ochotné ustúpiť v otázke platov lekárov:

„Ústupok stále trvá, čakali by sme ho aj na druhej strane.“

LOZ chcú tento týždeň vyriešiť krízu v zdravotníctve, avšak požadujú navýšenie platového koeficientu za roky praxe na 0,03-násobok priemernej mzdy. Visolajský tvrdí, že minister financií Igor Matovič s tým nesúhlasí. LOZ žiada, aby vláda do dvoch týždňov pretavila ich požiadavky do legislatívy.

Odborári sa chcú podľa Visolajského čo najskôr stretnúť aj s premiérom Eduardom Hegerom:

„Predseda vlády by mohol túto situáciu vyriešiť a ukončiť, takže budeme čakať aj na stretnutie s ním.“

Foto
LOZ chcú tento týždeň vyriešiť krízu v zdravotníctve / TASR

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyhlásil, že rezort zapracuje požiadavky LOZ do návrhu dohody:

„Dnes sme prvýkrát dostali v písomnej forme požiadavky k ďalším siedmim bodom. Už teraz na tom pracujú na ministerstve zdravotníctva. Čakajú na mňa, aby sme to zapracovali do návrhu dohody,“ povedal Lengvarský, ktorý verí, že smerujú k dohode:

„Ostatné chceme mať zapracované, aby sme to vedeli rýchlo prejsť, či LOZ s týmto znením bude súhlasiť.“

Lengvarský pripomenul, že LOZ chceli najprv rokovať o platoch a potom o ostatných požiadavkách. Matovič zdôraznil, že dodatočná ponuka vlády k zvyšovaniu platov lekárov je finálna a že aj pri nej už ide za hranicu možného:

„Dohodli sme sa, že do utorka 12.00 hod. dajú lekárski odborári odpoveď, či dokážu zľaviť z požiadaviek, aby prijali ponuku vlády, kde my hovoríme o maximálnom navýšení platov lekárov z roka na rok o 35 percent.“

Matovič skonštatoval, že lekári by si nemali pýtať viac a bol by rád, keby prijali ponuku. Zatiaľ sa mu nepodarilo presvedčiť LOZ o otázke platov. Štát však podľa jeho slov nemá peniaze na ich ďalšie zvýšenie.

V prípade, ak by sa vláda a odborári nedohodli, ústredný krízový štáb určí postup pre nemocnice, čo potvrdil aj Lengvarský:

„Nejaké procesy tam už bežia. Dohoda o manažmente pacientov bude na regionálnych úrovniach. Jednotlivé nemocnice by si mali vypomáhať podľa aktuálneho stavu a k tomu smerujú aj tieto procesy.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre