Dôležitosť očkovania proti koronavírusu sa zmenila

KošiceKoronavírus

Odporúčajú ju najmä seniorom.

Koronavírus sa počas uplynulých mesiacov začal chápať ako bežné ochorenie, no s príchodom jesene a zimy sa očakáva vyššia frekvencia nielen ochorenia COVID-19, ale aj ďalších respiračných ochorení. Primár infektológie košickej univerzitnej nemocnice Martin Novotný vysvetľuje, ako sa zmenila dôležitosť očkovania proti koronavírusu v tomto období:

„V období od 2021 až do tejto zimy sme hlavne potrebovali spomaliť postup pandémie a znížiť riziko hospitalizácie na najmenšie množstvo, aké sa dá, a zároveň aj znížiť riziko ťažkého priebehu a úmrtia na koronavírus. V tomto momente je to očkovanie proti COVID-u veľmi obdobné ako očkovanie proti chrípke, ktoré sme tu do koronavírusovej pandémie mali pravidelne.“

Foto
Dôležitosť očkovania sa zmenila / TASR

Avizuje, že očkovanie proti koronavírusu je dnes na každého vlastnej zodpovednosti. Dodáva ale, že je potrebné chrániť najmä seniorov a ľudí s oslabenou imunitou.

„Očkovanie v tomto momente jednoznačne odporúčam starším a chorým ľuďom. A hlavne, ako buster dávku, aj keď predošlé očkovanie si nedali. Terajšia situácia na našom oddelení ukazuje, že títo ľudia majú stále s tým problém. Tlak na naše lôžka je stále veľký a v podstate, ak si uvedomíme, že s jedným jednoduchým pichnutím títo pacienti tu byť nemuseli, tak si myslím, že je to stále na mieste,“ dodal Novotný.

Novotný očakáva, že pacientov v nemocnici bude v najbližších dňoch pribúdať, no nezopakuje sa scenár prvej ani druhej vlny pandémie.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre