Čaká ju rozsiahla obnova.
Podzemný Archeologický komplex Dolná brána na Hlavnej ulici v Košiciach bude po zimnej prestávke opäť sprístupnený verejnosti. Interaktívna expozícia v národnej kultúrnej pamiatke bude k dispozícii od soboty 29. marca, a to každý deň od 10.00 do 18.00 hod.
„Pozývam všetkých Košičanov a návštevníkov nášho mesta, aby sa premiérovo tento rok prišli pozrieť na Dolnú bránu, ktorá patrí medzi naše najnavštevovanejšie a turisticky najatraktívnejšie miesta. V jedinečnom archeologickom komplexe uvidia, ako Košice vyzerali v minulosti a aký bol systém ich opevnenia. Dozvedia sa to moderným a kontaktným spôsobom z prezentácií, ktoré pútavými a zrozumiteľnými informáciami mapujú históriu nášho mesta,“ povedal primátor Jaroslav Polaček.
Historická skupina AMIS si na sobotu o 15.00 hod. pripravila dva workshopy. Návštevníci v rámci interaktívnej vzdelávacej aktivity Stredoveký nákup získajú informácie o historických potravinách, koreninách, platidlách či remeselníkoch. Na workshope Tkanie na hrebeni si budú môcť vyskúšať a utkať na hrebeni pomocou stredovekej techniky jednoduchý náramok, náhrdelník či čelenku.
Dolná brána vznikla v roku 1998. Odvtedy patrí k najnavštevovanejším miestam v metropole východu. V jej interiéri sa nachádzajú časti historického opevnenia a bývalej mestskej kanalizácie či artefakty z Dómu sv. Alžbety. Dolná brána ako súčasť národnej kultúrnej pamiatky Mestské opevnenie bola v roku 2010 zapísaná do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu. Vlani ju navštívilo viac ako 50-tisíc ľudí.
Radnica pripomenula, že v roku 2024 sa podarilo zrekonštruovať vyvýšené pódium, ktoré prekrýva vstupný priestor a časť hlavného schodiska Dolnej brány, čo si vyžiadalo takmer 50-tisíc eur. V rámci projektu bola vynovená žulová dlažba, bočné steny či kvetináč, ktoré sú súčasťou železobetónovej konštrukcie pódia.
Samospráva má vydané stavebné povolenie na projekt Obnova národnej kultúrnej pamiatky – Archeologické múzeum Dolná Brána v predpokladanej hodnote takmer 2,7 milióna:
„Jej hlavným cieľom je zamedziť prenikaniu povrchovej vody do objektu archeologického múzea. V rámci nej by sa postupne pristúpilo k stavebným prácam, ktoré súvisia so sanáciou betónových a kamenných konštrukcií v celom priestore od Dolnej brány až po križovatku Hlavná – Rooseveltova. Uskutočnila by sa aj izolácia kamenných murív, rekonštrukcia svetlíkov, schodov, mreží, potôčika, odvodňovacích žľabov, ako aj práce na skvalitnení drobnej architektúry, výsadby alebo zavlažovania.“
Vedúci strategického referátu a zástupca riaditeľa Magistrátu mesta Košice Richard Dlhý avizoval, že radnica by po nedávnom schválení financovania Kooperačnou radou ÚMR Košice chcela tento rok podať žiadosť o nenávratný finančných príspevok z eurofondov a začať s vysúťažením dodávateľa stavebných prác. Samospráva dodala, že obnova by sa mala zrealizovať na budúci rok:
„Zatiaľ posledné väčšie stavebné úpravy za 200-tisíc eur sa priamo v jej priestoroch dokončili v roku 2021. V rámci nich sa vymenili elektroinštalácie, svietidlá, osvetlenia vitrín a exponátov. Pribudla tiež šikmá dopravná plošina, aby mohli múzeum navštíviť aj ľudia na vozíku. Pred troma rokmi vďaka finančnej podpore vo výške 180-tisíc eur od maďarského ministerstva zahraničných vecí a obchodu bola otvorená nová expozícia mestského opevnenia v Košiciach. Tá v sebe zahŕňa viaceré moderné multimediálne prezentácie, infokiosky, špeciálne efekty, 3D archeomodely a viaceré interaktívne prvky.“