Obmedzenia sa vzťahujú na chodcov i automobily.
Dolná brána na Hlavnej ulici sa až po križovatku s Rooseveltovou ulicou bude rekonštruovať. Obnova za viac ako 2,7 milióna eur je financovaná z európskych grantov, pričom spolufinancovanie mesta tvorí osem percent. Dodávateľom je spoločnosť Betpres, ktorá uspela vo verejnom obstarávaní. S prvými prácami, ktoré si vyžiadajú omedzenia, sa začne už v utorok (17.2.).
„Tieto opravy a práce budú trvať sedem až osem mesiacov. To znamená – zhotoviteľ vie, že to musí urobiť tak, aby maratón mieru v prvú októbrovú nedeľu nebol nijakým spôsobom zasiahnutý. Obmedzenia sa budú týkať peších aj, samozrejme, všetkých tých, ktorí majú v tejto časti Hlavnej ulice svoje prevádzky,“ uviedol košický primátor Jaroslav Polaček.
Projekt má vyriešiť technický problém so zatekaním v oblasti podzemného archeologického komplexu. Obnova zahŕňa izoláciu na ochrannom strope Dolnej brány a v jej okolí vrátane vsakovacích vrtov a výkopov pre uloženie hydroizolácie. Práce sa budú sústrediť aj na spevňovanie plôch, obnovenie symbolického potôčika či zavlažovanie stromov a sadové úpravy. V pláne je aj sanácia betónových konštrukcií a rekonštrukcia toaliet.
„Budeme nielen revitalizovať dlažby, hydroizoláciu, pribudnú aj rôzne doplnky, ktoré tento priestor Hlavnej ulice potrebuje, či už sú to lavičky alebo ďalšie stromy. Chceme, aby toalety, ktoré tu máme, fungovali ešte lepšie a zároveň, aby boli aj bezbariérové,“ doplnil primátor.
Hoci si projekt vyžiada dopravné obmedzenia, vedenie mesta sa bude snažiť zabezpečiť zásobovanie všetkých prevádzok v centre, a to v ranných hodinách:
„Samozrejme, s každým komunikujeme a snažíme sa vyjsť v ústrety, to znamená, aby každá prevádzka bola dosiahnuteľná a aby Košičania a návštevníci, ktorí budú v našom meste, sa mohli pohybovať v koridoroch, ktoré budú bezpečné.“
Obnovu ocenil aj bývalý košický primátor a exprezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster, ktorý si zaspomínal na rozsiahlu rekonštrukciu Hlavnej ulice pred 30 rokmi.
„Som rád, že nastal čas, keď znova ožije ten potôčik, lebo na to boli rôzne názory a veľmi krátko fungoval. Ja chcem jedno, aby sa voda vrátila do mesta - patrí do parku, patrí na Moyzesovu a patrí aj tu na Hlavnú.“
Zdroj: TASR

