Domáca liečba je pri omikrone rovnaká: Podpora imunity a liečenie symptómov

SlovenskoKoronavírus

Omikron má v porovnaní s deltou kratšiu inkubačnú dobu, približne tri dni. U predošlých variantov to bolo až päť dní. V porovnaní s variantom delta je až 3-krát infekčnejší. Má však oveľa miernejšie príznaky a spravidla postihuje iba horné dýchacie cesty.

Foto
Omikron dokáže oveľa lepšie ako iné varianty prelomiť imunitu získanú prekonaním ochorenia COVID-19, prípadne očkovaním. Stále však platí, že aj keď očkovanie nechráni pred samotným nakazením omikronom, vo veľkej väčšine prípadov ale dokáže zabezpečiť len veľmi mierny priebeh ochorenia (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Dva roky od začiatku pandémie koronavírusu zomrelo na svete na ochorenie COVID-19 viac ako 5,5 miliónov ľudí. Nakazilo sa dohromady o niečo viac ako 336 miliónov, COVID prekonalo 271 miliónov obyvateľov planéty. Aktuálne sa na celom svete denne nakazia 3 milióny ľudí. Zomiera 8-tisíc ľudí za jeden deň, viac ako 50-tisíc ľudí týždenne.

Čo sa týka úmrtí, najhoršie sú na tom Spojené štáty americké s celkovo 877-tisíc úmrtiami, Brazília (621-tisíc), India (487-tisíc), Mexiko (301-tisíc), Peru (203-tisíc) a Veľká Británia (152-tisíc).

Slovensko je zo 17 459 obeťami covidu na 43. mieste zo všetkých 224 krajín sveta. V počte nakazených (890 787) sme na tom s 50. miestom o čosi lepšie. Nelichotivo významnú 10. priečku si však s číslom 3195 držíme v počte úmrtí na milión obyvateľov. Rovnako neslávne je na tom Slovensko s plnou zaočkovanosťou 48,13 percent (dvoma dávkami) a 120. miestom na svete.      

Foto
Dva roky od začiatku pandémie koronavírusu zomrelo na svete na ochorenie COVID-19 viac ako 5,5 miliónov ľudí. Nakazilo sa dohromady o niečo viac ako 336 miliónov, COVID prekonalo 271 miliónov obyvateľov planéty (Ilustračná fotografia) / TASR

Nákazlivejší, ale miernejší

Zatiaľ najnovší variant koronavírusu pomenovaný po pätnástom písmene gréckej abecedy – omikron identifikovali 25. novembra 2021 v Juhoafrickej republike. Za necelé dva mesiace sa stihol rozšíriť do celého sveta. Vedcom sa ho za ten čas podarilo nielen lepšie preskúmať, ale aj porovnať s predchádzajúcimi variantmi koronavírusu. 

Omikron má výnimočnú štruktúru. Nesie 50 mutácií, ktoré sa v takejto kombinácii neobjavili nikdy predtým. Z toho je viac ako 30 mutácií na jeho spike proteíne. Ten koronavírus používa na pripojenie sa k ľudským bunkám. Spike proteín omikronu má niekoľko mutácií, ktoré sa nachádzajú aj v predošlých variantoch. Predpokladá sa o nich, že výrazne prispievajú k infekčnosti vírusu.

Čo ale tieto mutácie konkrétne ovplyvňujú? Vieme, že omikron má v porovnaní s variantom delta a ďalšími mutáciami kratšiu inkubačnú dobu, približne tri dni. U predošlých variantov to bolo až päť dní. Odborníci sa zhodujú na tom, že v porovnaní s variantom delta je omikron 3-krát infekčnejší. Má však oveľa miernejšie príznaky a spravidla postihuje iba horné dýchacie cesty. Je teda oveľa ľahšie sa ním nakaziť. Ostatné varianty koronavírusu napádali aj dolné dýchacie cesty.  

Foto
Medzi najčastejšie príznaky patrí silná únava, bolesti celého tela, intenzívne nočné potenie, kašeľ, bolesť a škrabanie v hrdle, nádcha a bolesti hlavy (Ilustračná fotografia) / TASR

Zahltí nemocnice?

Doposiaľ analyzované dáta ukazujú, že omikron dokáže oveľa lepšie ako iné varianty prelomiť imunitu získanú prekonaním ochorenia COVID-19, prípadne očkovaním. Stále však platí, že aj keď očkovanie nechráni pred samotným nakazením omikronom, vo veľkej väčšine prípadov ale dokáže zabezpečiť len veľmi mierny priebeh ochorenia.

Zvýšená schopnosť vírusu šíriť sa znamená viac hospitalizácií, viac úmrtí a viac práceneschopných. Vrátane učiteľov a zdravotníckych pracovníkov. Ale aj väčšie riziko, že sa objaví ďalší variant, ktorý bude ešte nákazlivejší a smrteľnejší ako omikron. Zradnosť omikronovej vlny je práve v tom, že väčším počtom menej závažných prípadov môže ešte viac zahltiť nemocnice.  

Od ostatných variantov koronavírusu sa omikron odlišuje aj príznakmi ochorenia, ktoré vyvoláva. Medzi najčastejšie patrí silná únava, bolesti celého tela, intenzívne nočné potenie, kašeľ, bolesť a škrabanie v hrdle, nádcha, bolesti hlavy, sfarbenie pier, nechtov a kože do siva z dôvodu nedostatku kyslíka. Naopak, oproti predchádzajúcim variantom sa spravidla nevyskytuje strata chuti a čuchu. 

Foto
Omikron má výnimočnú štruktúru. Nesie 50 mutácií, ktoré sa v takejto kombinácii neobjavili nikdy predtým (Ilustračná fotografia)   / Flickr/Archive

Odpočinok, tekutiny a liečba symptómov

Čo sa týka omikronu na Slovensku, Úrad verejného zdravotníctva v stredu 19. januára informoval, že celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je 127. Ide o 30 percent z celkovo sekvenovaných vzoriek. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným aj v slovenskej populácii.

Analýzy by to mali s istotou potvrdiť v najbližších dňoch. Domáca liečba ochorenia vyvolaného variantom omikron sa rovnako ako pri predchádzajúcich variantoch koronavírusu či iných ochorení vírusového pôvodu zameriava na podpornú a symptomatickú liečbu.

Jej základom je výdatný odpočinok, zvýšený a prísne dodržiavaný pitný režim založený na bylinných, prípadne ovocných čajoch a čistej vode, ľahkej vyváženej strave so zvýšeným príjmom ovocia a zeleniny, podávaní liekov znižujúcich horúčku a uľavujúcich od bolesti hlavy, svalov a kĺbov, podávaním liekov proti kašľu, aplikácii nosných kvapiek a podávaní vitamínov a minerálov. Dôležité je aj dodržiavanie karantény a dostatočné vetranie miestnosti pacienta. 

Foto
Zradnosť omikronovej vlny je práve v tom, že väčším počtom menej závažných prípadov môže ešte viac zahltiť nemocnice (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

Veľmi dôležité je nepodceňovať fakt, že aj omikron môže rovnako spôsobiť ťažký priebeh a hospitalizáciu. Ak navyše patríte do niektorej z rizikových skupín, ako sú napríklad diabetici, onkologickí pacienti, pacienti s kardiovaskulárnymi či pľúcnymi ťažkosťami, vysokým tlakom či ľudia s oslabenou imunitou, je potrebné aj miernemu priebehu ochorenia venovať intenzívnu pozornosť.

Ak sa váš zdravotný stav a priebeh ochorenia COVID-19 začína náhle zhoršovať, ak máte veľké problémy s dýchaním, namerali ste si oxymetrom nízku saturáciu kyslíka v krvi, prípadne pociťujete intenzívne ťažkosti so zrakom, sluchom alebo rovnováhou, neváhajte a okamžite konzultujte váš stav s praktickým lekárom alebo zavolajte záchranku.       

Foto
Okrem podpornej a symptomatickej domácej liečby je pri miernom priebehu ochorenia dôležité aj dodržiavanie karantény a dostatočné vetranie miestnosti pacienta (Ilustračná fotografia) / TASR

DOMÁCA LIEČBA COVID-19

►TECHNICKÉ VYBAVENIE: oxymeter na pravidelné meranie saturácie kyslíka v krvi (3x denne), tlakomer na pravidelné meranie tlaku (2x denne), teplomer na pravidelné meranie teploty (2x denne)

►POLOHOVÁ TERAPIA: COVID-19 napáda bazálne časti pľúc, pre správnu ventiláciu pľúcneho parenchýmu neležte na chrbte, ale striedajte polohy na bruchu a na bokoch

►PITNÝ REŽIM: príjem vyššieho množstva tekutín, bylinné a ovocné čaje, čistá voda

►STRAVA: ľahká a vyvážená, zvýšiť príjem ovocia a zeleniny, v prípade, ak trpíte nechutenstvom, užívať Nutridrink sipping (3x denne) 

►PODPORA IMUNITY: Vitamín C 500 mg/deň, Vitamín D 4000 jednotiek/deň, Zinok 100 mg/deň, Vitamín B12 (kobalamín) 5,0 mikrogramov/deň 

►HORÚČKA: 500 mg Paracetamol (maximálna dávka 2-2-2-2), Ibalgin 400 mg (1-1-1) alebo Aspirin 500 mg (max. 2-2-2-2), možno kombinovať Paracetamol + Ibalgin alebo Paracetamol + Aspirin

►SUCHÝ KAŠEĽ: Stoptussin (nad 70 kg: 40-40-40 kvapiek) alebo Sinecol 50 mg tablety (2-2-2), prípadne Kodeín (na predpis)

►PRODUTÍVNY KAŠEĽ: ACC long 600 mg (1-0-0) alebo Mucosolvan sirup (4 ml – 4 ml – 4 ml)

►HNAČKY: Smecta a rehydratačný roztok Kulíšek, resp. Isostar

►ZRÁŽANLIVOSŤ KRVI: pri trombóze a onkologických ochoreniach po konzultácii s praktickým lekárom aplikovať lieky na riedenie krvi

►SATURÁCIA KYSLÍKA V KRVI: oxymeter – pri poklese pod 92 % volajte 155

►CHRONICKÉ OCHORENIA: Ak máte BMI (Body Mass Index) nad 35, trpíte hypertenziou, cukrovkou, ste onkologický pacient a podobne, kontaktujte praktického lekára ohľadom ambulantnej liečby monoklonálnymi protilátkami   

 

Zdroj: TASR/korona.gov.sk/health.gov.sk/Wikipadia/worldometers.info/databezpatosu.sk/lekarna.cz

Komentáre