Domovy sociálnych služieb na východe evidujú niekoľko pozitívnych na COVID-19

VýchodKoronavírus

Situácia je pokojná.

Svetová zdravotnícka organizácia necháva v platnosti mimoriadnu situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19. Na Slovensku bol pred troma rokmi vyhlásený mimoriadny stav, ktorý stále trvá. Okrem školských zariadení či nemocníc sa koronavírus šíri aj v domovoch sociálnych služieb (DSS). V súčasnosti však nie je nutné kvôli tomu zatvárať žiadne z košických krajských zariadení tohto typu. Aktuálna situácia je stabilizovaná s menším ohniskom v jednom zariadení, kde je 10 pozitívnych, ktorí sú izolovaní karanténou.

„V 13 župných zariadeniach sociálnych služieb máme aktuálne v 4 z nich dokopy 22 pozitívne testovaných na COVID-19, z toho 9 infikovaných je z radov zamestnancov a 13 pozitívni sú klienti zariadení. 11 pozitívne testovaných klientov sa nachádza v karanténe v zariadení, ďalší 2 klienti a 9 zamestnancov je v domácej karanténe,“ uviedol pre Rádio Košice hovorca Košického samosprávneho kraja Michal Hudák.

Foto
Koronavírus sa šíri aj v DSS (Ilustračná fotografia) / TASR

Situácia si momentálne nevyžaduje mimoriadne opatrenia ani v senior domoch v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK), ktoré pravidelne plošne testujú prijímateľov aj zamestnancov, čo nám z Úradu PSK potvrdila Lea Lehotská:

„Momentálne máme hlásenú pozitivitu v jednom zariadení v Domove pre seniorov v Starej Ľubovni – 5 pozitívnych prijímateľov a 3 pozitívnych zamestnancov. Aktuálne nemáme hlásené PN zamestnancov v súvislosti s pozitivitou. Vzhľadom k pokojnej situácii je pozitivita riešená izoláciou individuálnych prípadov do takzvanej červenej zóny.“

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre