Dopravné podniky v Košiciach a v Prešove stále bojujú s nedostatkom vodičov

VýchodSpravodajstvo

Niektorí z ich sú práceneschopní či na materskej dovolenke.

Aj dopravné podniky na východnom Slovensku dlhodobo čelia viacerým problémom vrátane chýbajúcich financií či nutnej modernizácie vozového parku. Jedným z nich je aj nedostatok vodičov autobusov mestskej hromadnej dopravy (MHD). Hovorkyňa Dopravného podniku mesta Košice Vladimíra Petrušová nám potvrdila, že s tým bojuje aj metropola východu:

Dopravný podnik v súčasnosti eviduje nedostatok vodičov MHD. Dlhodobo nám chýba približne 25 vodičov autobusu, a to aj napriek tomu, že otvárame kurzy v rámci našej autoškoly. V rámci električkovej dopravy máme dostatočný počet vodičov. Ku obmedzeniam v doprave z personálnych dôvodov nedochádza, MHD premáva od 1. júla v prázdninovom režime. Za prvý polrok roka 2022 sme prijali 12 vodičov autobusu.“

Foto
Nedostatok vodičov MHD je celoslovenským problémom (Ilustračná fotografia) / TASR

Podobná situácia je aj v metropole Šariša. Lenka Šitárová z prešovského mestského úradu pre Rádio Košice uviedla, že nedostatok vodičov MHD je celoslovenským problémom, s ktorým sa stretávajú všetky dopravné podniky:

V Dopravnom podniku mesta Prešov (DPMP) aktuálne chýba 20 vodičov, čo predstavuje približne 20 percent z plného stavu. Dlhodobo práceneschopných je 10 vodičov. Vodiči taktiež odchádzajú na materské dovolenky, aktuálne sú na materskej dovolenke dvaja. DPMP prijal do pracovného pomeru v apríli tohto roka dvoch vodičov, pričom budúci týždeň by mali nastúpiť ďalší dvaja.“

Niektoré linky MHD v Prešove už pred začiatkom leta premávali v prázdninovom režime. DPMP to vtedy zdôvodnil mimoriadne nepriaznivou personálnou situáciou.

„DPMP pravidelne zverejňuje inzeráty o voľných pracovných miestach na pozíciu vodiča, avšak záujem o túto prácu je v súčasnosti veľmi nízky. Najmä u mladých potenciálnych vodičov môžu byť dôvodom vysoké vstupné náklady na vodičský preukaz. V rámci benefitov pre nových zamestnancov ponúka DPMP rôzne príplatky nad rámec Zákonníka práce, ako aj preplatenie kvalifikačnej karty vodiča,“ dodala Šitárová.

Upravený cestovný poriadok počíta aj s trvajúcou uzáverou mosta na Škultétyho ulici. Obmedzenie sa týka celkovo 20 liniek, pričom linka 38 je zrušená.

Komentáre