Dopravný podnik v Košiciach plánuje osádzanie klímy aj do starších vozidiel

KošiceSpravodajstvo

Do mesta tiež nedávno prišla prvá klimatizovaná električka. Osadenie klímy v autobusoch aktuálne dosahuje úroveň 80 percent.

Združenie dopravných podnikov Slovenskej republiky sa počas extrémnych letných horúčav snaží zvýšiť komfort cestujúcich. Na linkách mestskej hromadnej dopravy (MHD) sú tak prioritne vypravované vozidlá s funkčnou klimatizáciou. Vodiči majú zároveň pokyn klimatizáciu počas prevádzky používať nepretržite tak, aby bola vo vozidlách udržiavaná čo najpríjemnejšia teplota. 

„Extrémne teploty sú záťažou pre cestujúcich aj zamestnancov v premávke. Našou prioritou je chrániť ich zdravie a zabezpečiť, aby cestovanie mestskou dopravou zostalo príjemné a spoľahlivé,“ povedal poverený riaditeľ Roman Danko za Dopravný podnik mesta Košice (DPMK).

Vedenie dopravy v Košiciach dodalo, že pravidelne sleduje predpovede počasia a na základe toho sa snaží prispôsobiť vhodné podmienky nielen pre cestujúcich, ale aj vodičov.

„Vodiči dostanú viac vody, bude zabezpečená voda na konečných staniciach, budú zabezpečené aj dlhšie prestávky a v neposlednom rade robíme maximum pre plnú funkčnosť klimatizácií vo všetkých vozidlách, kde klimatizácia namontovaná je.“

V DPMK pribudnú tiež prvé modely klimatizovaných električiek. Umiestnenie klimatizácie v miestnych autobusoch dosahuje úroveň 80 percent. Danko tiež nevylúčil inštalovanie klimatizácie aj do starších električiek:

Dostali sme ponuku od spoločnosti, ktorá tie električky vyrába. Máme ju na stole a predpokladám, že ešte v tomto roku by sme sa mohli dopracovať k nejakej zmluve, ktorá to zabezpečí. Osadenie klimatizácie do staršieho vozidla stojí približne 150-tisíc eur. My to vyhodnocujeme tak, že je to stále vhodné, pretože tá električka má dnes za sebou 10 rokov, no vieme, že ešte ďalších 20 tu bude.“ 

Foto
Dopravný podnik v Košiciach nevylúčil osádzanie klímy aj do starších vozidiel / KOŠICE ONLINE

Udržiavanie príjemnej klímy v MHD platí nielen pre košický, ale aj prešovský, žilinský a bratislavský dopravný podnik.

„Cestujúci musia cítiť, že nám na ich zdraví a pohodlí záleží. Preto venujeme zvýšenú pozornosť klimatizácii vozidiel, technickému stavu vozidlového parku aj pracovným podmienkam našich vodičov,“ doplnil Juraj Hrehorčák za Dopravný podnik mesta Prešov.

Komentáre