Dorka rieši neľahké osudy už 10 rokov

KošiceSpravodajstvo

Útulok pre rodiny s deťmi, Dom na polceste, Útulok pre mladých či Krízové stredisko, to všetko sú zariadenia, ktorými sa snaží Dorka, n.o. riešiť sociálnu situáciu komplexne.

Aj napriek tomu, že si plánujeme pohodovú budúcnosť, niekedy život prinesie situácie, s ktorými sme nerátali, prípadne by sme boli radi, ak by sme sa s nimi ani nestretli. Sú však aj také cestičky, ktoré nie sú bezpečné a my to zistíme až keď je neskoro. Práve vtedy potrebujeme poradiť, pomôcť, oprieť sa o niekoho, kto je schopný nás naviesť na správnu cestu.  

Nezisková organizácia Dorka (ďalej len Dorka) vznikla v Košiciach ako projekt spoločnosti Úsmev ako dar a nadácie DeDo. V podstate ide o unikátne zariadenie, ktoré umožňuje prijať rodinu ako celok, rovnako však pracuje so širšou rodinou a rieši komplexnú sociálnu situáciu. Riaditeľka Dorky Jolana Šuleková: „Poskytujeme starostlivosť rodinám s deťmi, mladým rodinám, ktoré už ukončili pobyt ústavnej starostlivosti a deťom, ktoré sa ocitli v krízovej životnej situácii.“ 

Okrem Košíc takéto centrá nájdeme aj v Prešove či vo Zvolene. Kapacitne pokrývajú 3 košické zariadenia Útulok pre rodiny 70 miestami, Domov na polceste pre mladých dospelých 25 miestami a krízové stredisko má 30 miest.

Foto
Dorka, n.o. sa snaží vytvárať atraktívny program aj počas bežných dní  / facebook.com/pg/centrumdorka/

Dorka disponuje množstvom aktivít a  projektov, jeden je napríklad zameraný na ženy matky, s cieľom osvojiť si sociálno výchovné zručnosti, riešenie problémov, rozhodovanie sa i samotnú socializáciu.

Keďže ide o spleť rôznych situácii a životných príbehov, s Dorkou spolupracuje množstvo profesionálov, od psychológov, cez sociálnych pracovníkov, vychovávateľov, špeciálnych pedagógov či náhradných rodičov. "Práve tu by som chcela vyzdvihnúť dôležitosť a poslanie náhradných rodičov, akú fantastickú "prácu" odvádzajú, patrí im uznanie celej spoločnosti," uviedla Šuleková.

Mladým dospelým, ktorí odišli z detského domova sa venuje napríklad aj sociálna pracovníčka Barbora Horniak: „Podľa môjho názoru je to náročná práca, ale nevymenila by som ju za nič na svete, lebo je to krásna práca, pri ktorej nielen učíme my tých mladých niečo nové, ale veľakrát sa aj ja naučím niečo nové.“ 

V Dorke okrem všetkých aktivít, ktorých nie je málo, funguje aj princíp solidarity, klient, ak príde a má dávku v hmotnej núdzi, platí 33 eur, ak začne pracovať, tak odvádza 30% z príjmu, ide o spôsob, ako ho naučiť hospodáriť, keďže raz bude musieť znášať náklady bežného života sám. 

Foto
Dorka, n.o. ponúka klientom množstvo kurzov a aktivít, aby sa čo najskôr začlenili do spoločnosti  / TV KOŠICE

Pomaly vstupujú do druhej dekády

Dorka v aktuálnom roku 2017 oslavuje 10 rokov. Ako zdôrazňujú ľudia, ktorí ju vytvárajú,  úspechom je každý klient, ktorý sa začlení do spoločnosti a dokáže sám fungovať. 78% klientov to dokáže. Neúspechom je, ak vyhľadá iné sociálne zariadenie. 

Pomyselnú oázu pokoja našla v Dorke aj Margita Fečová, prišla minulý rok v auguste. „Bola som v rodine, v ktorej ma oklamali, brali mi peniaze, ostala som vlastne na ulici, nemala som inú možnosť, takže som teraz tu. Som však spokojná, kolektív aj pracovníci sú dobrí. Do budúcna čo plánujem? Postaviť sa na vlastné nohy."

A to by chceli aj ďalší.  Ako je to ale s predsudkami? Predsa len, ľudia sú rôzni a rečí býva niekedy zbytočne veľa. Sociálna pracovníčka Barbora Horniak o to vie svoje: „S predsudkami sa stretávame veľmi často, aj v našom okolí napríklad, darí sa na to však negovať tým, že naši klienti sa zapájajú do komunitných aktivít a života, a teda stierame predsudky voči okoliu ale aj všeobecne voči spoločnosti."  

Každodenné víťazstvá

Dorka sídli v Košiciach na Hemerkovej, spolupracuje s Úradom práce, Košickým, Prešovským a Baskobystrickým krajom, rovnako funguje z darov od sponzorov, ale aj bežných ľudí, ktorí neváhajú a radi prinesú veci, ktoré môžu ostatným pomôcť chytiť sa druhej šance. Ak by ste Dorke chceli nejako pomôcť aj vy, informujte sa priamo v centre, prípadne na ich internetovej stránke.

Vytvorená bola, aby slúžila ľudôm, ktorí chcú svoju neľahkú situáciu zmierniť, pracovať na sebe a sú ochotní dodržiavať pravidlá, ktoré sú nevyhnutné pre zmenu ich životnej situácie. „Ja sa teším z každej mamičky, ktorá sa možno zlepsí v rodičovských zručnostiach a dokáže viac pracovať s dieťatom, a posilní ich vzťah,“ vysvetľuje malé veľké kroky sociálna pracovníčka Dorky Michala Mrázová. 

 

 

Autor: IVANA BAJEROVÁ, RÁDIO KOŠICE 

Komentáre