Ako prvá pomoc je podľa neurologičky vhodná jemná masáž.
Bolestivé sťahy a zhrubnutie svalu – to sú základné prejavy svalových kŕčov. Máva ich až 95 percent populácie. Zvyknú trvať niekoľko sekúnd, ale i niekoľko minút. Môžu byť v prstoch, rukách, lýtkach a stehnách.
„Môžu byť provokované zvýšenou svalovou činnosťou, ktorá je často spojená aj s nadmerným potením. Okrem toho môžu doprevádzať rôzne ochorenia svalov, nervov, žíl. Často sa objavujú u pacientov, ktorí majú nedostatok minerálov a vitamínov, pri zlých stravovacích návykoch, aj pri nadmernom užívaní kofeínu a alkoholu,“ vysvetlila neurologička Tatiana Ciburová.
Samozrejme, kŕče môžu jedinca postihnúť aj pri športe. Odborníčka radí, že ako prvá pomoc je dobrá jemná masáž postihnutého svalu, najčastejšie ide o kŕč v lýtku. Odporúča sa ťahať palec na nohe smerom ku hlave, čím sa natiahne sval, a tým by malo dôjsť postupne k úľave od bolesti.
Podľa neurologičky je vhodné tento pohyb po minúte opakovať aspoň trikrát. Okrem toho môžu pomôcť aj teplé zábaly alebo teplý kúpeľ. Alternatívou je aj akupunktúrny bod, ktorý môžeme použiť v prípade kŕčov.
„Nachádza sa medzi nosovou prepážkou a hornou perou v strede. Treba spraviť akupresúru, to znamená jemný tlak na daný bod a postupne by malo dôjsť k úľave,“ vysvetlila Ciburová.
Stlačte si postihnuté miesto
Kŕče môžeme dostať aj pri plávaní. Ako uviedla neurologička, keď už vieme o tom, že zvykneme dostávať kŕče, predtým, ako pôjdeme plávať, je vhodné užiť výživové doplnky s obsahom magnézia. Samozrejme treba obmedziť aj alkohol a kofeín.
„Ak už dostaneme kŕč, snažiť sa čím skôr dostať na breh, stlačiť si postihnuté miesto, snažiť sa to rozmasírovať a hlavne prestať vykonávať pohyb s nohou, ktorý vyprovokoval kŕč. Takže trošku sa zastaviť v plávaní a skúsiť prvú pomoc,“ poznamenala neurologička Tatiana Ciburová.
Veľmi dobrou prevenciou pred fyzickou aktivitou je strečing. Podľa odborníčky je potrebné si naňho nájsť stále čas. Pokojne môžete užívať aj izotonické roztoky.
„Keď sa zvyšuje intenzita kŕčov, aj sú častejšie, a okrem toho začínajú aj trošku obťažovať človeka v bežných aktivitách, a nie je zjavný nejaký vyvolávací faktor alebo moment, ktorý by ich vyprovokoval, vtedy je vhodné zvážiť vyšetrenie,“ uzavrela Ciburová.
Autor: RÁDIO KOŠICE