Počasie opäť komplikovalo situáciu na košických cestách, nemocnice sú kvôli úrazom preplnené

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 12.45 hod.

Pre aktuálnu situáciu so snežením Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) dopoludnia upozorňoval na meškania viacerých spojov MHD. Ako pre Rádio Košice potvrdil dispečing DPMK, MHD už premáva bez výraznejších zdržaní, autobusy už zastavujú aj v kopcovitých terénoch.

„Výhybky v lokalite Radnica Starého mesta nie sú vyhrievané, avšak zamrznuté neboli – z tohto dôvodu nebola obmedzená električková doprava, premávajúca týmto úsekom. Naši kolegovia z údržby koľajových tratí sú v pohotovosti,“ uviedla hovorkyňa DPMK Vladimíra Bujňáková.

„Prioritou sú hlavne trasy MHD a kopcovité komunikácie, následne sa technika presunie i do bočných ulíc. Ruční pracovníci sa zameriavajú na posyp schodísk a priľahlých chodníkov a tiež údržbu zastávok MHD v mestských častiach Staré Mesto, Dargovských hrdinov a Sídlisko Ťahanovce,“ za spoločnosť Kosit uviedla Slavomíra Brzová.

Polícia zároveň vyzýva všetkých vodičov, aby vzhľadom na aktuálne poveternostné podmienky zvážili nutnosť svojej cesty a v prípade, ak je ich cesta nevyhnutná, jazdili opatrne.

Foto
Meškanie liniek v meste je do 30 minút / RÁDIO KOŠICE

V súvislosti s počasím sa dnes zapĺňajú aj urgentné príjmy Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice. Vyťažené sú najmä traumatologické ambulancie na Rastislavovej 43 a na Tr. SNP 1. Zdravotníci vyzývajú verejnosť k zvýšenej opatrnosti.

„Doslova preplnená bola už počas včerajšieho dňa traumatologická ambulancia na Tr. SNP, kde ošetrili 38 pacientov. Pacienti postupne pribúdajú aj dnes, predbežne dopoludnia ošetrili štyroch ľudí. Medzi najčastejšie úrazy patria zlomeniny zápästia a členkov, časté sú aj zlomené kostí ramien a úrazy hlavy po páde,“ uviedla hovorkyňa UNLP Košice Monika Krišková.

Na Urgentnom príjme na Rastislavovej 43 ošetrili za 24 hodín vyše 40 pacientov, najčastejšie išlo o zlomeniny dolných končatín a rúk. Evidované sú však aj 4 úrazy hlavy a tiež 4 úrazy chrbtice a hrudníka po pádoch na ľade.

„V súvislosti s počasím priviezli aj pacientov po troch dopravných nehodách a tiež jedného pacienta s omrzlinami. Medzi ošetrenými bolo 6 detí. Na Kliniky úrazovej chirurgie hospitalizovali v súvislosti s úrazmi z počasia 4 pacientov,“ dodala Krišková.

Rušno majú od skorého rána aj lekári v šačianskej nemocnici, pre Rádio Košice to potvrdila Eva Peterová:

„V ortopedickej ambulancii sme sa doposiaľ starali o 8 pacientov s úrazmi kolena, členka a rúk. Čo sa týka chirurgickej ambulancie, ošetrovali sme najmä úrazy hlavy a chrbta. Pacienti prichádzajú osobne, ale sú dopravení záchranou zdravotnou službou.“

Foto
Takmer vo všetkých okresoch sa však na cestách nachádza neupravená kašovitá vrstva snehu / facebook.com/kosiceofficial

„Sledujeme predpoveď a aktuálny stav počasia a podľa toho v Zmysle operačného plánu riadime aj zimnú údržbu komunikácií v meste. Náš zmluvný partner uskutočnil nielen preventívny posyp, ale už v nočných hodinách hneď po začiatku sneženia vyslal do ulíc celkovo 26 mechanizmov vrátane sypačov traktorov a jedného nakladača. Tie sa prioritne sústredili na hlavné ťahy, po ktorých jazdí MHD, bočné ťahy, chodníky a kopcovité úseky ciest. V súčasnosti pokračujeme v zimnej údržbe ďalších ciest a komunikácií v zmysle spomínaného Operačného plánu. O siedmej hodine ráno išla aj výzva na vyčistenie chodníkov pre všetkých 875 ľudí, ktorí sa počas tejto zimnej sezóny zapojili do programu adopcie chodníkov v našom meste,“ uviedol hovorca mesta Košice Dušan Tokarčik.

Správa mestskej zelene doplnila, že od skorého rána sú pracovníci v teréne a odstraňujú sneh z chodníkov, ciest, schodísk a autobusových zastávok MHD v mestských častiach jej správy. Cesty v kraji sú podľa hovorkyne košickej župy Kataríny Strojnej prejazdné:

„Samozrejme, že sú kolízie. Operatívne sa odstraňujú v čase tam, kde napríklad na Dargove boli skrížené kamióny. Ale v zásade áno, máme v teréne techniku, čiže odhŕňače, dočisťujú sa cesty, posypuje sa. Je to všetko v zmysle operačného plánu zimnej údržby. Prejazdné by malo byť všetko, vozovky sú mokré s kašovitým snehom, ale je to všetko do troch centimetrov.“

Pre aktuálne poveternostné podmienky eviduje polícia desiatky škodových udalostí aj dopravné nehody na cestách v Košickom kraji. Kvôli neodprataným a zľadovateným cestám dochádza k nehodám, pri ktorých sa zranili najmenej piati ľudia. Takmer vo všetkých okresoch sa však na cestách nachádza neupravená kašovitá vrstva snehu, prípadne vrstva nového snehu.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre