Dráharská elita si dala zraz v Prešove. Chren stihol aj skúšku, Mikšík chválil betónový ovál

PrešovŠport

Aerodynamicky dokonalé bicykle bez bŕzd, za ich riadidlami muži a ženy v dresoch slovenskej reprezentácie rútiaci sa klopeným oválom rýchlosťou 60 až 70 kilometrov za hodinu. Tak presne takto to vyzeralo počas uplynulých troch dní na prešovskom velodróme, ktorý je jediným takýmto športoviskom na Slovensku.

Foto
Dráharská špička si dala zraz na prešovskom velodróme / KOŠICE ONLINE

Konečne na dráhe

V centre Šariša si rozložila svoj stan slovenská reprezentácia v dráhovej cyklistike a dve trojdňové sústredenia poslúžili novému reprezentačnému trénerovi Jiřímu Mikšíkovi ako skvelá príležitosť na spoznanie svojich zverencov.

„Cieľom je navzájom sa spoznať a zároveň už chceme pracovať na rozvoji špeciálnej rýchlosti a vytrvalosti. Sme veľmi radi, že po tom ťažkom období  môžeme opäť spoločne trénovať. Tá radosť zo športovcov len tak srší a som rád, že sme sa tu zišli v takomto počte,“ rozhovoril sa český tréner, ktorý pôsobil takmer pätnásť rokov ako šéftréner rakúskej reprezentácie.

Pri kormidle slovenského národného tímu dráharov je od 1. marca a jeho úlohou je pomôcť pri napredovaní talentovaných pretekárov s medzinárodným potenciálom.

Sústredenie v Prešove absolvovali jazdci Dukly Banská Bystrica - ostrieľaný dráhar Martin Chren aj minuloroční nováčikovia Lukáš Kubiš a Pavol Rovder. Premiéru zažili Andi Cully a Juraj Bellan. Tím doplnili Petra Machálková (TJ Slávia ŠG Trenčín) a jediný východniar - junior Jakub Barcík zo Spišskej Novej Vsi. V rámci druhého bloku sa pridal aj tandem Tereza Medveďová a Štefan Michalička.

Galéria k článku

Všestranná Tereza sa kolíziám vyhýba

Dvadsaťštyriročná Medveďová má za sebou štarty na dráhových majstrovstvách sveta a aktuálne je členkou ženského tímu priamo na UCI vo Švajčiarsku.

„Som veľmi rada, že sme sa mohli vrátiť na ovál. Dva týždne v karanténe boli ťažké. Po návrate zo Švajčiarska som len sedela doma a bolo ťažké hľadať motiváciu. Nevedeli sme, čo bude. Teraz opäť trénujeme a človeku sa vracia chuť,“ pousmiala sa všestranne nadaná cyklistka, ktorá začínala s horskou cyklistikou, vyskúšala si aj cyklokros a od starších žiačok súťaží na ceste. Pred dvomi rokmi si k tomu pridala aj dráhu. „Dráha a cesta sa pekne dopĺňajú. Keď mám jedného dosť, odreagujem sa druhým. V oboch prostrediach mám veľa kamarátov. Dráha je aktívnejšia, kratšia  preteky sú také silovejšie.“

S pretekmi na dráhe sú však úzko spojené aj nepríjemné pády. Tie môžu obzvlášť na betónových velodrómoch poriadne bolieť.

„Musím si zaklopať na zuby, ale mne sa pády našťastie vyhýbajú. Videla som však pár nepekných pádov aj tu v Prešove a chalani boli poriadne zodratí,“ poznamenala sympatická Tereza, ktorá zažila dramatický moment aj počas pretekov Svetového pohára v Austrálii. Pretekárky pred ňou hromadne popadali a ona sa medzi nich prevliekla akoby zázrakom. „Len som zatvorila oči a čakala som kolíziu. Potom som ich otvorila a potešila som sa, že som stále na bicykli. Chce to aj kúsok šťastia.“

Foto
Tereza Medveďová trénuje a pôsobí vo švajčiarskom stredisku UCI / KOŠICE ONLINE

Veľkou túžbou Medveďovej je účasť na olympijských hrách a podľa trénera Mikšíka nie je bez šancí. „Určite tam šanca je. Terezka je veľmi talentovaná a počas MS v Berlíne som videl, že je fantasticky motivovaná. Jej potenciál je teda veľký a verím, že ak sa nebude orientovať iba na cestu, tak dosiahne na dráhe pekné úspechy. A máme tu aj ďalších šikovných športovcov. Možno nie v stíhacích a časových disciplínach, ale osobne vidím šance v bodovačke, omniu a mojou slabôstkou je madison. To tu jazdíme denne a Martin Chren s Lukášom Kubišom sú podľa mňa veľké nádeje.“

Najprv skúška, potom tréning

„Je to samozrejme môj sen a verím, že si ho raz splním. Urobím preto všetko. Musíme však ísť krok po kroku. Teraz čakáme na verdikt UCI a sami nevieme, na aké preteky sa máme pripraviť,“ upozornil Martin Chren, ktorý zažil v Prešove poriadne rušné sústredenie. Okrem tréningov na ceste i dráhe totiž absolvoval aj online skúšku z všeobecnej didaktiky. Talentovaný cyklista je totiž študentom druhého ročníka Fakulty telesnej výchovy a športu. „Ráno som mal online skúšku, ktorú som stihol zvládnuť ešte pred tréningom na dráhe. Didaktika je skôr doplnkový predmet a nebolo to teda nič extrémne ťažké. Keďže to však vyšlo, trénovať sa mi bude oveľa lepšie.“

Foto
Prešovský ovál je jediný svojho druhu na Slovensku / KOŠICE ONLINE

Jediným východniarom v rámci reprezentačného sústredenia bol 17-ročný Jakub Barcík z klubu Cyklo Spiš.

„Takéto sústredenia sú vždy super a posúvajú vás dopredu. Ja chodím na tento velodróm pomerne často a aj inokedy tu trénujem tak raz týždenne. Je však príjemné môcť trénovať so staršími reprezentantmi a čerpať z ich skúsenosti,“ vyslovil sa mladý Spišiak, ktorý strieda dráhu s cestou. „Práve dráha je však moja srdcovka. Bavia ma hlavne šprinty, ale jazdím všetky disciplíny.“

Vďaka Bohu za Prešov

Prešovský velodróm je po zbúraní toho bratislavského momentálne jediný na Slovensku.

„Je jediný, ale je rozhodne lepší, ako bol ten v Bratislave,“ upozornil český tréner Jiří Mikšík. „Velodróm je vo výbornom stave a má aj medzinárodné parametre. Je to naozaj pekný, rovný betón. Navyše tu máme aj výborné zázemie v podobe ubytovania a kuchyne s vlastným kuchárom. Nemáme sa teda na čo sťažovať.“

V porovnaní so zahraničím sú však podmienky pre slovenskú dráhovú cyklistiku skromné. Chýba napríklad krytý velodróm s dreveným oválom. Ako však Mikšík hovorí „buďme radi za Prešov“.

Foto
Dráhová cyklistika patrí medzi najdynamickejšie športy / KOŠICE ONLINE

Šialene nabitá jeseň

Práve na tomto velodróme by radi už koncom augusta zorganizovali ďalší ročník Grand Prix Prešov, no vylúčená nie je ani zmena termínu. S prešovskými pretekmi totiž kolidujú vychytené štvordňové preteky v českom Prostějove.

„Celkovo musíme počítať s tým, že keď sa to spustí, tak bude kalendár šialene nabitý. Prvá polovica sezóny sa totiž posúva do druhej a tak dôjde k nahusteniu. S tým nenarobíme nič,“ upozornil tréner Mikšík.

Rušný bude predovšetkým prelom rokov. V novembri sa uskutočnia majstrovstvá Európy 2020 a už vo februári bude nasledovať európsky šampionát 2021.

„Pre nás je to v podstate ideálny stav. Formu môžeme načasovať na hneď dve veľké podujatia. Po prvom šampionáte by sme si mohli prenajať ubytovanie na Mallorce a potom absolvovať šampionát druhý,“ pridal reprezentačný tréner Jiří Mikšík.

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre