Drevená socha Trumpa v Slovinsku má upozorniť na pokrytectvo populizmu

EurópaZaujímavosti

Výraz diela sa mení.

V dedine Sela pri Kamniku na severe Slovinska sa nachádza takmer osemmetrová drevená socha amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorá má modrý oblek s bielou košeľou, dlhú červenú kravatu a typický účes. Socha má zaťatú päsť na pravej ruke, ktorú má zdvihnutú tak, že pripomína Sochu slobody. Vďaka mechanizmu v tvárovej časti sa jej dajú otvoriť ústa, v ktorých sa skrývajú špicaté zuby.

Foto
Drevená socha Donalda Trumpa / TASR

Ako uviedol autor diela, architekt Tomaz Schlegl, výraz sochy sa mení. Počas pracovného týždňa je veľmi priateľský a cez víkend desivý. Chcel tým poukázať na pokrytectvo populizmu. „Ako všetci populisti, socha má dve tváre,“ vysvetlil Schlegl. Drevená socha stojí na súkromnom pozemku, kde má povolené ostať len do 31 októbra. V dedine vyvoláva zmiešané reakcie, pričom niektorí z nespokojných obyvateľov by ju po termíne chceli spáliť.

V Slovinsku sa narodila americká prvá dáma Melania Trumpová, ktorá vyrastala v meste Sevnica. V máji jej tam tiež postavili drevenú sochu, ktorá vyvolala sporné reakcie. Niektorí z miestnych obyvateľov tvrdili, že socha viac pripomína Šmolinku, kreslenú postavičku z detského seriálu Šmolkovia, ako americkú prvú dámu.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre