Druhá májová nedeľa je venovaná matkám

SlovenskoZaujímavosti

Oslavuje sa už 110 rokov.

Deň matiek je sviatok venovaný oslavám matiek a materstva. Prvá oficiálna oslava tohto dňa sa ako celonárodný sviatok uskutočnila pred 110 rokmi v Spojených štátoch amerických. Na druhú májovú nedeľu ju vyhlásil prezident Woodrow Wilson, preto sa v mnohých krajinách vrátane Slovenska oslavuje práve dnes.

Oslava ženy ako darkyne života má pôvod už v dávnej antike. V Grécku išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey, matky všetkých božstiev. Nemali však charakter verejných osláv materstva, ale boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

V Anglicku sa od 16.storočia oslavovala Mothering Sunday, ktorá pripadala na pôstne obdobie pred Veľkou nocou.

O myšlienku medzinárodných osláv Dňa matiek sa zaslúžila Američanka Anna Maria Jarvisová, ktorá chcela vzdať hold svojej mame, aktivistke a bojovníčke za práva matiek Anne Reeves Jarvisovej, ako aj matkám na celom svete. Preto sa obrátila v roku 1907 listom na štátne inštitúcie s návrhom, aby jeden deň v roku venovali oslave matiek.

Prvú oficiálnu celonárodnú oslavu vyhlásil neskôr prezident Woodrow Wilson a následne aj ďalšie krajiny, pričom v Európe sa oslavy uchytili hneď po prvej svetovej vojne.

Foto
Ilustračná fotografia / Unsplash

Vo väčšine krajín sa Deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu. V Spojenom kráľovstve však počas štvrtej nedele pôstu, v Maďarsku, Španielsku a Portugalsku v prvú májovú nedeľu. A napríklad v Rusku počas poslednej novembrovej nedele, v Thajsku v auguste a v mnohých arabských krajinách sa Deň matiek slávi v deň jarnej rovnodennosti.

V bývalom Československu sa stal Deň matiek známejším začiatkom 20. rokov minulého storočia vďaka Alici Masarykovej, dcére prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, ktorá bola známou bojovníčkou za zlepšenie sociálnej situácie a vzdelávania žien.

Na Slovensku sa Deň matiek začal oslavovať po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického bloku si v minulosti totiž skôr pripomínali Medzinárodný deň žien (8. marca).

Únia materských centier organizuje nepretržite už od roku 2004 celoslovenskú kampaň nazvanú Míľa pre mamu, ktorá je známa ako najväčšia oslava Dňa matiek na Slovensku.

 

Zdroj: TASR
 

Komentáre