Druhý fortunaligový skalp na opasku Košičanov. Jakúbek ocenil brankársky ťah

KošiceŠport

Po michalovskom Zemplíne vyradili futbalisti FC Košice v Slovenskom pohári ďalšieho účastníka najvyššej súťaže. Postup cez ŠKF Sereď si vybojovali podobným spôsobom, keď po vyrovnanom riadnom hracom čase ukázali pevné nervy v rozhodujúcom jedenástkovom rozstrele.

Foto
Košičania sa po prehre s Petržalkou zomkli / KOŠICE ONLINE

„Postúpili sme a tak to hodnotím pozitívne,“ pustil sa do hodnotenia cenného víťazstva stredopoliar Matej Jakúbek. „Myslím si však, že sme mali viac z hry a mohli sme to vyhrať aj v riadnom hracom čase. Takto to bola dráma a postúpili sme až po jedenástkach. Vyšlo to však a sme teda spokojní.“

Prvý polčas stretnutia hraného na neutrálnej pôde vo Zvolene ponúkol iba málo vzruchu. Po prestávke však pôsobili zverenci Jozefa Vukušiča aktívnejšie a vypracovali si viaceré príležitosti. Tie ostali nevyužité a čistý štít si uhájil aj košický brankár Matúš Kira. Pred rozstrelom potom prekvapivo uvoľnil miesto medzi troma žrďami Ukrajincovi Timofijovi Šeremetovi.

Bola to dobrá voľba,“ pousmial sa Jakúbek. „Tréner to mal premyslené a vedel, čo robí. Penalty netrénujeme často, ale z času na čase sa k nim v tréningoch dostaneme. Timo je veľký brankár a pôsobí tak, že tam nenecháva veľa miesta. Možno aj to zapôsobilo na súperov a napokon nám to vychytal. Bol to dobrý psychologický ťah.“

Pri prvom pokuse Stanislava Danka pomohla Šeremetovi pravá žrď a vo štvrtej sérii potom vychytal Ondreja Machuču. Košičania vsadili na osvedčených exekútorov ako v súboji proti Michalovciam. Skóre rozstrelu otvoril Pačinda, po ňom uspel Václav. V tretej sérii neuspel Kavka, no následne už nezaváhali Jakúbek a Pavúk.

„Poradie bolo veru veľmi podobné ako proti Zemplínu. „Kava“ síce zaváhal, ale inak sme sa nemýlili. Ja som si veril a som rád, že to po mne zaklincoval ešte Fero Pavúk. Ukázali sme celkom pevné nervy,“ pochvaľoval si M. Jakúbek.

Košický druholigista sa tak môže tešiť na štvrťfinále a v hre sú ďalší atraktívni súperi. „Uvidíme, ako dopadnú stredajšie zápasy, ale určite by sme privítali ďalšieho účastníka najvyššej súťaže,“ podotkol stredopoliar FC.

Pohárový postup je nesmierne dôležitý aj z psychologického hľadiska. Po sobotňajšej prehre 0:4 s Petržalkou totiž hráčov „vyzliekli“ z dresov nespokojní fanúšikovia a atmosféra v kabíne bola na bode mrazu.

„Po víkende to bolo v šatni mŕtve a vládlo tam sklamanie. Toto cenné víťazstvo nám však veľmi pomohlo a nálade je opäť výrazne lepšia,“ ocenil zlepšenie atmosféry Matej Jakúbek.

Príležitosť na ďalšie víťazstvo budú mať Košičania už v sobotu, kedy sa predstavia na trávniku predposledného tímu druhej ligy – béčka Slovana Bratislava.

„Zápasy proti nim sú nevyspytateľné. Neviem, či tam pošlú hráčov z áčka, alebo dajú priestor mladým. Nás čaká dlhá cesta, ale určite tam chceme zvíťaziť,“ dodal M. Jakúbek.

Slovenský pohár - Slovnaft Cup - osemfinále:    
Zvolen
FC Košice – ŠKF Sereď 0:0, v rozstrele 4:2

FC Košice: Kira (90+1. Šeremeta) – Kis (72. Ristovski), Kavka (C), Pavúk, Václav – Jakúbek, Krčmarević, Karaš (64. Liener) – Pačinda, Gladiš (64. Jung), Kountouriotis (46. Kim)

ŠKF Sereď: Ezekiel – Tatranský (76. Mlakar), Mečiar, Hučko (46. Michalík) (C), Slaninka – Vallejo (64. Fábry), Machuča – Bušnja (76. Danko), Potoma, Jureškin – Lačný (46. Kvesić)

Žlté karty: 26. Václav, 70. Krčmarević – 72. Mečiar, 86. Mlakar, 88. Fábry

Rozhodovali: Marián Ruc – Tomáš Somoláni, Dušan Štofik.

Komentáre