Držiteľ Pulitzerovej ceny Ian Johnson: „Číňanom by sa nechcelo nás učiť jesť paličkami.“

KošiceSpravodajstvo

Držiteľ Pulitzerovej ceny žurnalista Ian Johnson 3. decembra prednášal na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika na tému Čína: Zrod novej veľmoci. Ian Johnson takmer 20 rokov strávil v Číne a venoval sa vstupe krajiny do Svetovej obchodnej organizácie, jej ekonomike aj sociálnym otázkam. Podľa Johnsona sa na Čínu ako veľmoc netreba pozerať ako na konkurenta.

„Je to niečo, čo ovplyvní nás všetkých. Takisto aj strednú Európu či Severnú Ameriku. Nemyslím ale, že Čínu musíme vidieť ako konkurenta. Je mi jasné, že z geopolitického hľadiska a často aj v ekonomike je pre nás rivalom, no  niektoré veci robia dobre a mohli by sme si z nich brať príklad, napríklad otázka ekológie. Čína sa momentálne snaží bojovať proti skleníkovému efektu a majú odvážne plány, ako to zmeniť, takže vedenie krajiny zastáva jednoznačný názor na tieto otázky,“ povedal Johnson.

Foto
Ian Johnson takmer 20 rokov strávil v Číne a venoval sa vstupe krajiny do Svetovej obchodnej organizácie, jej ekonomike aj sociálnym otázkam / ian-johnson.com

Novinár hovoril aj o negatívnom dopade komunizmu na Čínu a postupnom raste konzumnej spoločnosti. Ekonomická expanzia podľa Johnsona nemusí byť vnímaná ako problém. „Myslím, že ak sa to zvládne správne, je to veľmi dobrá príležitosť. Máme veľa čínskych spoločností, ktoré sú úspešné, investujú a vytvárajú nové pracovné miesta. Myslím si, že pri ich expanzii do krajín rešpektujú lokálnu kultúru domáceho obyvateľstva. Viac ich zaujíma ekonomická návratnosť a nezáleží im na tom, či ich kultúru krajina príjme. Určite nebudú nikoho učiť jesť paličkami,“ dodal.

Poukázal aj na negatívne stránky krajiny, medzi ktoré dlhodobo patrí ignorácia obyvateľstva svojho bezprostredného okolia a takisto obrovské sociálne rozdiely medzi obyvateľstvom či korupcia.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre