Dubaj, ktorému som dal šancu

SvetLetom svetom

Odporúčam rozšíriť si obzory, vidieť na vlastnej koži ako dokážu v mieri na jednom mieste nažívať desiatky rôznych národností a náboženstiev v modernej rozprávke o tisíc a jednej noci, píše náš čitateľ Laci z Košíc.

Je 23:25. Po príjemnom dvojhodinovom lete na palube Airbusu A319 z Košíc do Istanbulu sme pristáli na jednom z najvyťaženejších európskych letísk: Istanbul Atatürk (vraj viac ako 63 miliónov vybavených cestujúcich v roku 2017). Aj o takejto nočnej hodine sa to v termináli hemží tisíckami pasažierov a na vybavovacej ploche trónia desiatky lietadiel čakajúce na ďalšie výpravy. Vybrali sme sa otestovať magický Dubaj – štvrtú najnavštevovanejšiu destináciu na planéte v roku 2016.

Foto
Celkový čas letu Košice – Istanbul – Dubaj nepresiahol ani 8 hodín

Prestupom v Istanbule sme „zabili“ len niečo vyše hodinky a celkový čas letu Košice – Istanbul – Dubaj tak nepresiahol 8 hodín. I keď je istanbulské letisko vskutku obrovské, vďaka prehľadnému značeniu sa nestratíte, a to aj bez znalosti angličtiny. Navyše, vašu odletovú bránu na nadväznom lete (v našom prípade Istanbul – Dubaj) vám oznámi pilot už na palube „košického“ lietadla. Ak by ste túto informáciu nezachytili, hneď po vstupe do terminálu vás usmerní pracovník Turkish Airlines, ktorý očami prebehne vašu palubnú vstupenku a vyšle vás správnym smerom.

Let z Istanbulu do Dubaja sme si užili na najväčšom lietadle vo flotile Turkish Airlines – Boeingu 777-300 ER. Let si môžete skrátiť sledovaním filmov na viac monitore pred vami, počúvaním hudby, či spánkom – každý cestujúci dostane balíček s ponožkami a štupľami do uší a na sedadle vás čaká pripravený vankúšik. Približne po hodine letu prišla na rad neskorá večera – ani počas takýchto nočných letov vás na palube Turkish Airlines o hlade nenechajú. Samozrejmosťou je bohatá ponuka alko i nealko drinkov.

Popri všetkých týchto príjemných aktivitách zbehli štyri hodiny ako voda. Ani sme sa nenazdali a už nás vítalo brieždenie v Dubaji. Pasová kontrola prebehla hladko (Slováci víza do Spojených Arabských Emirátov nepotrebujú), takisto batožina dorazila v poriadku a tak sme sa spokojní, i keď trošku unavení mohli vydať do hotela.

Galéria k článku

Poďme na samotný Dubaj. Je vskutku obdivuhodné, ako dokázali v púšti doslova z ničoho vybudovať v priebehu niekoľkých dekád masívnu infraštruktúru, nekonečnú panorámu mrakodrapov a niekoľko neuveriteľných monumentov, ako napríklad najvyššiu budovu sveta Burj Khalifa, či sedemhviezdičkový hotel na umelom ostrove Burj Al Arab.Aj vďaka tomu sa Dubaj radí medzi najimpozantnejšie svetové metropoly a v roku 2016 bol štvrtou najnavštevovanejšou destináciou na svete, hneď po Bangkoku, Londýne a Paríži.

Ako prioritu sme si stanovili návštevu obrej krásavice Burj Khalifa merajúcej 829,8 m (vrátane antény), ktorá je od roku 2008 – kedy bola odovzdaná do užívania až do dnešného dňa – oficiálne najvyššou stavbou sveta. Od zastávky metra sme sa prešli ešte dobrých 15 minút klimatizovanými chodbami, až kým sme dorazili do nákupného megacentra Dubai Mall, z ktorého je potom možný priamy vstup do Burj Khalifa. My sme sa boli pozrieť na 125. poschodí.

Lístky v cene cca 30 € na osobu sme si kúpili vopred cez internet, čím sme sa vyhli radom pri vstupe. Výťahom sme sa do výšky 452 m vyviezli v priebehu 20-30 sekúnd a už sme objavovali fascinujúce výhľady, ktoré v Dubaji určite nevynechajte. Mimoriadne pôsobivé sú aj príbehy o výstavbe tohto monumentu: od samotnej myšlienky postaviť tu najvyššiu stavbu sveta, za ktorou stále potreba vytvorenia pozitívneho odkazu pre ťažko skúšaný región Stredného a Blízkeho východu.

Okrem Dubai Mall nájdete v Dubaji ešte jeden obrovský obchoďák: Mall of Emirates. Oba sa vhodne dopĺňajú: v tom prvom nechýba ľadové klzisko, v tom druhom nájdete ešte bizarnejší kopec s umelým snehom, kde si môžete zalyžovať. V Dubaji. Na strednom východe.

Foto
Dubaj ponúka oddych a relax najvyššej možnej úrovne a kvality

Metrom sa v Dubaji viete dostať priamo z letiska do väčšiny hlavných bodov v meste. Je čistučké a presné a počas väčšiny dňa jazdí každých 5 minút. Môžete sa ním zaviezť napríklad aj k umelo vybudovanému kanálu Dubai Marina, ktorý zahŕňa vyše 6 kilometrov promenád, niekoľko desiatok obchodov a reštaurácií a úchvatnú, neustále sa rozširujúcu panorámu výškových budov.

Vo väčšine dubajských hotelov si viete bez problémov objednať aj poldňový výlet do púšte, ktorý radíme medzi top zážitky. Zahŕňa adrenalínovú jazdu púštnou krajinou na terénnom džípe, krátku prechádzku na ťavom chrbte, „barbecue večeru“ a krátky kultúrny program v púštnom kempe.

V Dubaji je toho ešte omnoho viac, čo sa dá vidieť, zažiť či ochutnať a nezmestilo sa nám to do nášho týždňového itinerára, ani na tieto riadky. Rozhodne odporúčam rozšíriť si horizonty, vidieť na vlastnej koži ako dokážu v mieri na jednom mieste nažívať desiatky rôznych národností a náboženstiev v modernej rozprávke o tisíc a jednej noci.

A čo je najlepšie, kvôli letu do Dubaja som sa konečne nemusel trmácať na veľké letiská v okolitých krajinách, letel som z Košíc :-)

Laci

Komentáre