Dvanásť kostolov na Gemeri a Malohonte získalo značku Európske dedičstvo

EurópaSpravodajstvo

Európska komisia udelila vo štvrtok (28.4.) značku Európske dedičstvo - European Heritage Label dvanástim miestam, ktoré zohrali dôležitú úlohu v dejinách a kultúre Európy. Patrí k nim aj stredoveká sakrálna architektúra znázornená v 12 gotických kostoloch v regióne Gemer a Malohont.

Foto
Kostola sv. Martina v Čeríne / wikipedia

Komisia v správe pre médiá pripomenula, že nezávislí odborníci z celej Európy odporučili udelenie tejto značky 12-tim z celkového počtu 21 lokalít, ktoré vopred vybrali zúčastnené členské štáty v rámci výberu na úrovni EÚ v roku 2021.

Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová v tejto súvislosti uviedla, že kultúrne dedičstvo je dušou Európy. „Tieto nádherné miesta stelesňujú našu bohatú históriu, sú geografickým prejavom toho, kým sme. Miesta so značkou Európske dedičstvo patria medzi najväčšie dary, ktoré môže Európa ponúknuť, a našou povinnosťou je zachovať ich za každú cenu," odkázala.

Značka Európske dedičstvo sa udeľuje budovám, dokumentom, múzeám, archívom, pamiatkam alebo udalostiam, ktoré zohrali dôležitú úlohu pri vytváraní dnešnej Európy. Jej cieľom je zlepšiť porozumenie a uznanie spoločného a rôznorodého dedičstva EÚ zo strany občanov a najmä mladých ľudí. Štvrtkovým (28.4.) rozhodnutím sa celkový počet lokalít, ktoré sú držiteľmi značky Európske dedičstvo, zvýšil na 60.

Foto
Freska z kostola sv. Martina v Čeríne / wikipedia

Na základe poroty odborníkov značku Európske dedičstvo za rok 2021 získali: Múzeum kultúry a archeologické nálezisko Vučedol, Vukovar (Chorvátsko); archeologické nálezisko staroveká Nemea (Grécko); trácke umenie vo východných Rodopách: Aleksandrovská hrobka, Haskovo (Bulharsko); Banícky park Almadén v Ciudad Real (Španielsko); Kláštor svätého Willibrorda v mestečku Echternach (Luxembursko); historické centrum Turaida v Sigulde (Lotyšsko); stredoveké nástenné maľby v kostoloch regiónov Gemer a Malohont, Rimavské Brezovo (Slovensko); krajinná oblasť Oderbruch, Seelow (Nemecko); Palác Európskej dunajskej komisie v Galati (Rumunsko); univerzitný kampus Seminaarinmäki v Jyväskylä (Fínsko); antifašistický dokument známy ako Manifest z Venototene (Taliansko) a Múzeum migrácie (MMM) v Bruseli (Belgicko).

História značky Európske dedičstvo siaha do roku 2005, keď vznikla ako medzivládna iniciatíva 19 európskych krajín, ku ktorej sa vtedy nomináciou štyroch lokalít pripojila aj Slovenská republika.

Zdroj: TASR

Komentáre