Eduard Heger rokoval s poľským prezidentom o možnostiach diverzifikácie dodávok energetických surovín

SlovenskoSpravodajstvo

Zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska túto potrebu podčiarkuje. Heger a Duda sa zhodli na podpore jednotného prístupu Európskej únie voči ruskej invázii.

Foto
Sprava predseda vlády SR Eduard Heger a prezident Poľskej republiky Andrzej Duda počas prijatia v priestoroch historickej budovy Úradu vlády SR 11. mája 2022 v Bratislave / TASR

Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) rokoval s poľským prezidentom Andrzejom Dudom o možnostiach diverzifikácie dodávok energetických surovín. Zastavenie dodávok plynu do Poľska a Bulharska túto potrebu podľa premiéra podčiarkuje. Predstavitelia rokovali aj o prehlbovaní vzájomnej spolupráce či situácii na Ukrajine. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR v tlačovej správe.

„Odpojenie je nevyhnutné, aby sme boli slobodní a aby sme neboli vydierateľní,“ uviedol Heger. Poľsko je v tejto situácii podľa Dudu pripravené Slovensku pomôcť. Predseda vlády tiež zdôraznil, že pre Slovensko je mimoriadne dôležité čo najrýchlejšie spustenie prevádzky plynového interkonektoru Veľké Kapušany – Strachonica, ktorý umožní prístup aj k dodávkam skvapalneného zemného plynu LNG z Poľska.

Premiér rovnako ako poľský prezident sa zhodli na tom, že podporujú jednotný prístup Európskej únie voči ruskej invázii na Ukrajine, ale aj sankcie voči Ruskej federácií. Obidve krajiny veria, že Ukrajina patrí do Európskej únie. „S Poľskom máme rovnaké postoje, pokiaľ ide podporu Ukrajiny po všetkých stránkach vrátane jej členstva v Európskej únii,“ uzavrel Heger.

Zdroj: SITA/TASR

Komentáre