Eduard Heger: Slovensko stopercentne podporuje suverenitu a celistvosť Ukrajiny

SlovenskoSpravodajstvo

Podpora ukrajinskej celistvosti a suverenity je zo strany Slovenska stopercentná. O výsledkoch svojej cesty do Moskvy má podľa predsedu vlády Eduarda Hegera informovať Igor Matovič sám.

Foto
Matovič vedie v Moskve technické rokovania, nejde o geopolitiku, hovorí predseda vlády Eduard Heger / TASR

Podpora ukrajinskej celistvosti a suverenity je zo strany Slovenska stopercentná. Na švtrtkovej (8.4) tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Eduard Heger. Reagoval tak na otázku, či je cesta ministra financií Igora Matoviča do Moskvy vhodná práve v čase, keď Ruská federácia mobilizuje svoje vojská na hraniciach s Ukrajinou.

Heger doplnil, že o výsledkoch tejto cesty bude Matovič informovať sám. Ako predseda vlády dodal, expremiér ho o ceste do Ruska informoval a na vycestovanie nepotreboval súhlas vlády.

Minister životného prostredia Ján Budaj v tejto súvislosti uviedol, že cestu ministra financií vníma ako snahu chrániť zdravie a životy ľudí na Slovensku. Matovič chce podľa neho v Moskve získať dokumenty k vakcínam Sputnik V, ktoré Rusko dodalo Slovensku.

Podľa Budaja Slovensko nemá adekvátneho zástupcu, ktorý by za krajinu mohol rokovať s ruskou stranou. Keďže pôvodné rokovania o dodávkach vakcíny absolvoval Matovič ešte v pozícií predsedu vlády, bol tak podľa neho najpovolanejšou osobou, ktorá mohla za krajinu vyjednávať dodanie chýbajúcej dokumentácie.

Tlačový odbor ministerstva financií informoval, že Matovič sa dnes v Moskve stretne s výkonným riaditeľom Ruského fondu priamych investícií Kirillom Dmitrievom. Rokovanie sa bude týkať vakcíny Sputnik V. Cieľom pracovného stretnutia je doriešenie technických záležitostí súvisiacich s realizáciou dodávok tejto vakcíny na Slovensko.

Zdroj: SITA

Komentáre