Epidemiológ Martin Pavelka: Na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna

SlovenskoKoronavírus

Z pozitívne testovaných ľudí za uplynulé dva týždne predstavuje 76 percent nezaočkovaných.

Napriek tomu, že na Slovensku stúpa počet ľudí nakazených koronavírusom, všetky okresy od pondelka 2. augusta zostávajú zelené, teda v stupni monitoringu. Ide o okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I – V, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Ilava, Kežmarok, Komárno, Košice I – IV, Košice-okolie, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Myjava, Námestovo, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Topoľčany, Trebišov, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce a Zvolen.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Z pozitívne testovaných ľudí za uplynulé dva týždne predstavuje 76 percent nezaočkovaných. Z toho vyplýva, že tretia vlna pandémie sa bude týkať najmä ľudí bez vakcíny. Zaočkovanosť v jednotlivých regiónoch je rozdielna. Prvé kolo vakcinácie zatiaľ absolvovalo od 26 do 59 percent Slovákov, plne zaočkovaných je od 23 do 54 percent ľudí.

Reprodukčné číslo je na Slovensku už tretí týždeň po sebe nad svojou kritickou hodnotou 1. Otvorene teda môžeme skonštatovať, že na Slovensku sa už začala tretia epidemická vlna. Táto epidemická vlna je charakterizovaná novým variantom delta, ktorý bol prvýkrát detekovaný v Indii a ktorý je infekčnejší ako predošlé varianty. Do stretu s ním sa dostane každá jedna osoba,“ skonštatoval epidemiológ Martin Pavelka z Inštitútu zdravotníckych analýz ministerstva zdravotníctva.

Delta variant koronavírusu sa vyznačuje ťažším priebehom ochorenia COVID-19, ktorý sa týka aj nižších vekových kategórií, čo potvrdil aj Pavelka:

„V porovnaní s predošlým variantom alfa, ktorý bol prvýkrát detekovaný vo Veľkej Británii, sa riziko ťažkého priebehu spojeného s hospitalizáciou zvyšuje zhruba dvakrát.“

Najúčinnejšou formou ochrany pred delta variantom je aj podľa Pavelku očkovanie. Zároveň je dôležité nezmeškať druhú dávku a kompletne sa zaočkovať predtým, ako naplno prepukne tretia vlna.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre