Epidemiologická situácia sa stále zlepšuje. Rezort zdravotníctva avizuje koniec plošného testovania

SlovenskoKoronavírus

Mierne zhoršenie v rámci Európy hlási Veľká Británia a Portugalsko.

Šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík vyhlásil, že epidemiologická situácia sa opäť zlepšila. V nemocniciach je hospitalizovaných 314 COVID pacientov a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje menej ako 30 ľudí. Druhou dávkou vakcíny je zaočkovaných viac ako milión ľudí. Po prvom kole očkovania je vyše 1,8 milióna záujemcov.

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre primárnu pediatriu Elena Prokopová zdôraznila, že slovenskí pediatri podporujú očkovanie detí vo vekovej skupine 12 až 15 rokov a vidia v ňom zmysel. Vakcinácia by mala začať vtedy, keď budú pripravené centrá, pravdepodobne od 1. júla.

Slovensko bude mať od pondelka 14. júna 2 červené, 3 ružové, 19 oranžových, 49 žltých a 6 zelených okresov. Podobná epidemiologická situácia je aj v okolitých krajinách. Mierne zhoršenie v rámci Európy hlási Veľká Británia a Portugalsko.

Foto
Ministerstvo zdravotníctva uvažuje o zriadení centier pre ľudí, ktorí mali po očkovaní prvou dávkou vakcíny výraznejšie nežiaduce účinky / TASR

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, že ku koncu júna by mali skončiť mobilné odberné miesta. Vzniknúť by mal menší počet miest, kde sa budú realizovať viaceré druhy testovania, čo bude znamenať koniec plošného testovania. Rezort zdravotníctva sa bude zaoberať aj otázkou možnosti očkovania ľudí z tretích krajín.

Čo sa týka očkovania ľudí starších ako 60 rokov vakcínou Sputnik V, ruská strana dodala potrebné informácie, ktoré viedli k povoleniu tohto kroku aj na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva uvažuje o zriadení centier pre ľudí, ktorí mali po očkovaní prvou dávkou vakcíny výraznejšie nežiaduce účinky. V prípade, ak na to bude závažný dôvod, tak takéto osoby neabsolvujú druhé kolo očkovania.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre