Epidemiologická situácia v košických školách sa výrazne zhoršila

VýchodKoronavírus

Podobne je to aj na Zemplíne.

Žiaci základných škôl (ZŠ) sa minulý týždeň vrátili do lavíc. Koronavírus však postupne zatvára viaceré triedy. Už len na 8 z celkovo 34 ZŠ v Košiciach nie je v súčasnosti hlásený ani jeden pozitívny prípad ochorenia COVID-19. V prvý týždeň po skončení predĺžených zimných prázdnin nastúpili do škôl takmer všetci žiaci. Ich počet síce každým dňoch mierne klesal, no v závere uplynulého týždňa bolo v karanténe vyše 1,5 percenta všetkých žiakov. V súčasnosti už tieto čísla výrazne narástli, a to až sedemnásobne.

„Od pondelka (17.1.) nám každý deň z hlásení škôl neustále pribúdajú prípady pozitívnych žiakov alebo zamestnancov. K dnešnému poludniu máme v karanténe celkovo 91 tried. Počet žiakov na dištančnej výučbe dosahuje číslo 1850, čo predstavuje niečo vyše 11 percent všetkých žiakov v našich školách. Najviac zatvorených tried je na ZŠ Lechkého, Park Angelinum, Jenisejská a Laca Novomeského,“ uviedla Jana Poľová z Magistrátu mesta Košice.

Od minulej nedele (16.1.) je na základe rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) úplne zatvorená ZŠ Bernolákova 16. Dôvodom je výskyt 33 pozitívnych žiakov a 1 zamestnanca. Prezenčnú výučbu tam obnovia nasledujúci pondelok (24.1.) Priaznivejšia situácia je v 54 materských školách (MŠ), kde je v karanténe zatiaľ 9 tried.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Napriek tomu, že úvodný týždeň po prázdninách bol bezproblémový a školy na Zemplíne nehlásili takmer žiadne pozitívne prípady, momentálne sa situácia výrazne zhoršila. V Trebišove evidujú v karanténe celkovo 240 detí z 3 škôl. Izoláciu nariadili 4 triedam v MŠ na Komenského ulici, zatvorené sú aj ďalšie 2 triedy ZŠ na Ul. Milana Rastislava Štefánika a ZŠ na Komenského ulici zaznamenala najviac karantenizovaných detí, preto je na dištančnom vzdelávaní 6 tried. Pozitívny test na koronavírus mal zatiaľ 1 učiteľ a výpadky pracovných síl nezaznamenali ani v rámci ostatných zamestnancov škôl.

Aj michalovské školy zasiahol COVID výraznejšie ako pred týždňom, čo pre Rádio Košice potvrdila Mária Stričková z tamojšieho mestského úradu:

V MŠ sú v karanténe 2 triedy a v ZŠ je zatvorených 12 tried. Nezaznamenali sme výpadok pedagógov ani nepedagogických zamestnancov.“

Najpriaznivejšia situácia je v humenských školách, kde podľa slov Mariána Škubu z mestského úradu nezatvorili ani jednu školu. Testy však zaznamenali pozitivitu aj medzi žiakmi Horného Zemplína.

„Aktuálne je z dôvodu 5 pozitívne testovaných žiakov zatvorených 6 tried. Situácia sa týka ZŠ Hrnčiarska, Kudlovská, Laborecká, Pugačevova a Dargovských hrdinov, 4 triedy počnúc pondelkom 24. januára opätovne výchovno-vzdelávací proces začnú,“ dodal Škuba s tým, že zatiaľ nemali výrazné absencie pedagógov a iných zamestnancov.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

 

Komentáre