Košický erb oslávi významné 650. výročie

KošiceHistoricKE

Prešiel niekoľkými vylepšeniami až dostal podobu, ktorú poznáme aj v súčasnosti. Viete, ako vznikal?

Jeden z najdôležitejších a zároveň najviditeľnejších symbolov každého mesta je erb. Ten košický bude v nastávajúcich dňoch oslavovať významné výročie. O niekoľko dní bude mesto sláviť 650. výročie, odkedy ho Ľudovít I. Veľký udelil Košiciam. Erb neskôr prešiel niekoľkými vylepšeniami až dostal podobu, ktorú poznáme aj v súčasnosti. V dnešnom článku si pri tejto príležitosti priblížime jeho históriu.

V roku 1312 sa odohrala bitka pri Rozhanovciach, v ktorej Košičania svojím vojskom pomohli kráľovi Karolovi Róbertovi z Anjou poraziť Omodejovcov. Tí sa v boji o moc spojili s Matúšom Čákom Trenčianskym. Vďaka tejto pomoci sa Košice stali obľúbeným mestom uhorských kráľov, ktorí pokračovali v tradícii udeľovania privilégií. Mesto získalo niektoré lukratívne, ktoré im dovoľovali zachovať si nezávislosť a výsadami z r. 1347 sa stali druhým najvýznamnejším mestom Uhorska hneď po Budíne.

V roku 1369 získali Košice mestský znak – erb, ku ktorému uhorský kráľ Ľudovít I. Veľký vydal aj armáles – erbovú listinu, čo bolo po prvýkrát, kedy kráľ vydal armáles pre právny subjekt /právnickej osobe/. Ide o svetový unikát, nezachoval sa starší armáles pre mesto. Listina bola vydaná 8. mája na kráľovskom hrade Diósgyőr (dnes je hrad súčasťou mesta Miškovec – Miskolc), a preto mesto každoročne oslavuje prvé májové dni ako Dni mesta Košice.

Európska rarita

V čase udelenia erbu bolo ešte obdobie živej heraldiky. Klasický erb sa skladal okrem štítu z prilby, klenotu a prikrývadiel, a to Košičania v armálese ešte nemali. Panovník v tejto prvej listine obmedzil používanie mestského erbu na tajnú a posielaciu pečať. Preto sa Košičania snažili získať úplný erb, čo sa im podarilo o 133 rokov neskôr.

Európskou raritou je aj to, že boli vydané tri vylepšujúce listiny. Dovŕšením bol armáles z roku 1504, z ktorého erbovú podobu používa mesto aj dnes. Vráťme sa však k prvej erbovej listine. Na listine chýba vyobrazenie erbu, v texte je však jeho podrobný popis. Kráľ štít odvodil od osobného anjuovského erbu. Modrá hlava je posiata troma anjuovskými ľaliami. Pod ňou je štítové pole, v ktorom sa striedajú červeno-strieborné pruhy.

Foto
Najstaršia erbová listina udelená pre mesto Košice / Archív mesta Košice - foto Š. Čaplovič
Foto
Erb udelený armálesom z r. 1369 bol jednoduchý / Archív mesta Košice - foto Š. Čaplovič

Druhá košická erbová listina je prvou privilegiálnou listinou s miniatúrou (vyobrazenie erbu na listine) pre uhorské mesto. Vydal ju v roku 1423  kráľ Žigmund Luxemburský v Bratislave. Privilegiálnym spôsobom sa ňou potvrdilo používanie erbu v podobe, v akej bol udelený v roku 1369. 

Foto
Druhá erbová listina udelená pre mesto Košice / Archív mesta Košice - foto Š. Čaplovič

Tretia erbová listina bola vydaná v roku 1453 kráľom Ladislavom V. opäť v Bratislave. Kráľ prilepšuje erb pridaním zlatej koruny na vrch štítu. Štvrtá erbová listina bola vydaná v roku 1502 kráľom Vladislavom II. Jagelovským v Budíne. V nej bol erb výrazne obohatený a heraldicky skompletizovaný. Prvýkrát v Uhorsku kráľ polepšil mestský erb o prilby, klenot a prikrývadlá, ktoré nahradili zlatú korunu. Zasiahol i do podoby samotného štítu, kde do ľavej polovice štítového poľa umiestnil polovicu poľskej orlice zo svojho osobného znaku. Vytvoril dolnú pätku, v ktorej kosmú sedemkrát zlato-červenú delenú niť sprevádzajú hore jedna, dole dve zlaté ľalie.

Foto
Štvrtá erbová listina udelená pre mesto Košice / Archív mesta Košice - foto Š. Čaplovič

Podľa súčasného štatútu mesta je štít košického erbu delený na tri polia. V hornom modrom poli sú tri zlaté ľalie. Na ľavú časť sedemkrát strieborno-červeno deleného stredného poľa je položená ľavá polovica strieborného, zlatom korunovaného orla so zlatým zobákom, nohou, pazúrmi, vyplazeným chvejúcim sa jazykom a pásikom (perizóneom) ukončeným v tvare trojlístka.

V modrom dolnom poli je nad kosmou sedemkrát zlato-červene štepenou niťou jedná zlatá ľalia a pod niťou dve zlaté ľalie. Okrem iného je súčasťou erbu anjel v šatách ametystovej farby pretkávaných zlatom, ktorý drží štít oboma rukami. Má plavé kučeravé vlasy previazané cez čelo páskou posiatou drahokamami, z pásky vyrastá zlatý kríž.

V súvislosti s výročím udelenia erbu Košiciam sa budúci týždeň bude konať v Košiciach niekoľko sprievodných podujatí rovnako aj vedecká konferencia. Na nej sa môžete dozvedieť viac informácií o košickom erbe, ale i celkovo o mestskej heraldike a o období, kedy bol armáles udelený Košiciam.

 

Autor: Mgr. Peter Anna – Archív mesta Košice

Mgr. Dana Kušnírová – Katedra histórie FF UPJŠ, HistoricKE

 

 

 

Galéria k článku

Komentáre