Erdogan pripustil otvorenie hraníc migrantom

EurópaSpravodajstvo

V Turecku sú takmer štyri milióny sýrskych utečencov.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Budapešti pripustil, že ak nebude iné riešenie, tak migrantom otvorí hranice. V Turecku sú takmer štyri milióny sýrskych utečencov, ktorí by mohli odísť do Európy, avšak Turecko im to doposiaľ neumožnilo. Turecko pod záštitou Organizácie spojených národov (OSN) pripravuje k presídleniu migrantov do vlasti darcovskú konferenciu. Erdogana mrzí, že niektorí spojenci krajiny paktujú s teroristickými organizáciami. Zároveň zdôraznil, že Turecko bojuje proti teroristickej organizácii Islamský štát.

Orbán uviedol, že Maďarsko dokáže ochrániť svoje hranice a že cez maďarské hranice neprejde žiadny ilegálny migrant, nech príde z akéhokoľvek smeru. Maďarsko však pomôže Turecku vo vybudovaní bezpečnej zóny v Sýrii, aby sa utečenci mohli vrátiť do svojej vlasti.

Foto
Recep Tayyip Erdogan a Viktor Orbán / TASR

Erdogan skonštatoval, že starať sa o utečencov je už nad sily Turecka. Napriek tomu, že Európska únia (EÚ) prisľúbila krajine finančnú pomoc vo výške šesť miliárd eur, Turecku však uhradila iba polovicu. Ak zvyšok peňazí Ankara nedostane, aj tak je podľa Erdogana povinnosťou štátu postarať sa o tých, čo utekajú pred bombardovaním.

Maďarský premiér vyhlásil, že bez Turecka nie je možné zastaviť migráciu. Krajina ako spojenec v rámci NATO disponuje druhou najsilnejšou armádou, preto patrí do inej ligy než Maďarsko. „Pre Budapešť je vojenská spolupráca s Tureckom veľmi dôležitá,“ dodal Orbán.

Prezident Turecka informoval, že na stretnutí podnikateľov oboch krajín budú ešte rokovať o spolupráci v oblastiach obrany a priemyslu. Erdogan ocenil otvorenie tureckej školy v Budapešti. Orbánovi poďakoval aj za podporu Maďarska v tureckých ambíciách vstúpiť do EÚ. „Únia sa v uplynulom období stavala k Turecku veľmi negatívne, čím vlastne stráca. Turecké členstvo by totiž Európu obohatilo,“ uzavrel Erdogan.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre