Ešte pred začiatkom zimnej sezóny spadla v Alpách prvá smrtiaca lavína

EurópaSpravodajstvo

V piatok bola vyznávačom zimných športov a alpinistom odporúčaná opatrnosť pre zvýšenú pravdepodobnosť lavínových nešťastí.

Dve osoby zahynuli v sobotu pri páde lavíny v alpskom lyžiarskom stredisku Sölden v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko. Zatiaľ neidentifikovanú dvojicu zasypala uvoľnená vrstva snehu, keď sa zrejme pohybovala mimo zjazdovky. Lavína spadla krátko po 12.00 hod. Záchranári oboch zasypaných čoskoro lokalizovali, nedokázali im však už nijako pomôcť. V Rakúsku ide o prvé nešťastie tohto druhu od predošlej sezóny zimných športov. Nová sezóna sa ešte nezačala a nefunguje tak ani služba, ktorá by denne sledovala lavínovú situáciu. Úrady zatiaľ informujú len príležitostne prostredníctvom blogu.
 

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

V piatok bola vyznávačom zimných športov a alpinistom odporúčaná opatrnosť pre „zvýšenú pravdepodobnosť lavínových nešťastí“. Túto prvú smrtiacu lavínu hlásili v rakúskych horách „extrémne skoro“. Vlani zahynul prvý lyžiar 13. decembra a počas celej zimy 2018/2019 si lavíny v Rakúsku vyžiadali celkove 19 mŕtvych.

 

Zdroj: TASR

Komentáre