Trump obvinil Čínu z nerešpektovania globálnych trhov.
Európska únia (EÚ) pozastavuje odvetné clá na dovoz z USA na 90 dní, aby dala šancu rokovaniam. Zároveň však pokračuje v prípravách na ďalšie protiopatrenia, ak rokovania nebudú uspokojivé.
„Ak rokovania nebudú uspokojivé, začnú sa naše protiopatrenia,“ vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Členské štáty EÚ odsúhlasili v stredu (9.4.) odvetné clá vo výške 10 až 25 percent na dovoz z USA, ktoré sa mali zaviesť od budúceho týždňa. Zameriavajú sa na výrobky v hodnote viac ako 20 miliárd eur vrátane sójových bôbov, motocyklov a kozmetických výrobkov. Ide o reakciu na americké clá na dovoz ocele a hliníka vo výške 25 percent, ktoré prezident Donald Trump zaviedol ešte v marci.
Európsky blok zároveň pracuje na svojej reakcii na Trumpove recipročné clá, ktoré pre EÚ stanovil vo výške 20 percent, ako aj na clá vo výške 25 percent na dovoz áut do USA.
„Všetky možnosti zostávajú na stole,“ povedala Leyenová a pripomenula, že Brusel dal jasne najavo, že by sa však odvetným opatreniam najradšej vyhol.
EÚ v predchádzajúcich týždňoch opakovane zdôrazňovala svoju ochotu dosiahnuť s USA riešenie prostredníctvom rokovaní. Dnes ráno Leyenová privítala oznámenie amerického prezidenta Trumpa, že pozastavuje nové tzv. recipročné clá pre väčšinu krajín na 90 dní, aby umožnil rokovania.
„Je to dôležitý krok smerom k stabilizácii globálnej ekonomiky,“ povedala Leyenová, pričom zdôraznila, že jasné, predvídateľné podmienky sú nevyhnutné pre fungovanie obchodných a dodávateľských reťazcov.
Predsedníčka komisie tvrdí, že to je dôvod, prečo sa dôsledne zasadzovala za dohodu nula za nulu medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. EÚ je podľa nej naďalej odhodlaná viesť „konštruktívne rokovania“ s USA s cieľom dosiahnuť „bezporuchový a vzájomne výhodný obchod“.
Podobný krok uplatnila aj Čína, ktorá dnes oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 percent na dovoz z USA. Tento počin krajina uskutočnila po tom, ako Washington vystupňoval svoj obchodný tlak a prezident Donald Trump v stredu (9.4.) oznámil, že Spojené štáty zvýšia clá na čínsky dovoz na 125 percent.
Peking na najnovšie opatrenia Washingtonu zatiaľ nereagoval. Čínski predstavitelia odmietli postup USA, obvinili Washington z vydierania a prisľúbili, že v obchodnom spore budú odolávať tlaku. Trump Čínu obvinil, že odmieta rešpektovať globálne trhy.
S rastúcim napätím vo vzťahoch s USA sa Čína obracia na iných partnerov. V utorok (8.4.) čínsky minister obchodu Wang Wen-tchao telefonoval s európskym komisárom pre obchod Marošom Šefčovičom, aby prediskutovali rôzne otázky vrátane posilnenia hospodárskych väzieb medzi Čínou a EÚ. Wang kritizoval colnú stratégiu USA ako škodlivú pre svetový obchod a vyzval na spoluprácu s cieľom zachovať multilaterálny systém založený na pravidlách. Dodal, že Čína a Únia sa dohodli na začatí rozhovorov o prístupe na trh a zlepšení podnikateľského prostredia pre spoločnosti.
Čína zostáva jedným z najdôležitejších obchodných partnerov EÚ. V roku 2024 bola treťou najväčšou vývoznou destináciou bloku a jeho hlavným zdrojom dovozu. EÚ naďalej vykazuje výrazný obchodný deficit s Čínou, ktorý v minulom roku predstavoval približne 300 miliárd eur.
Zdroj: TASR