EÚ ponúka migrantom za návrat do vlasti dvetisíc eur

EurópaSpravodajstvo

Niektoré organizácie považujú situáciu v Sýrii za príliš nebezpečnú na to, aby sa tam mohli migranti vrátiť. Pakistan je podľa nich už bezpečný.

Situácia v Grécku je vyhrotená a Európska únia najnovšie plánuje „zaplatiť každému migrantovi z preplnených stredísk na gréckych ostrovoch dvetisíc eur za návrat do vlasti,“ uviedla európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johansson.

Návrh schválila aj grécka vláda. Podľa političky ponuka platí len jeden mesiac a iba pre utečencov, ktorí prišli pred 1. januárom. Podľa jej informácií bude mať nárok na dobrovoľný návrat zhruba päťtisíc osôb.

Foto
Na snímke dieťa drží balón, zatiaľčo migranti odchádzajú z opustenej budovy po tom, ako ich odtiaľ vytlačila turecká polícia v Edirne neďaleko turecko-gréckej hranice  / TASR

Tento mesiac dorazili na grécke ostrovy neďaleko od tureckého pobrežia stovky migrantov na člnoch. Tamojšie centrá vybudované pre približne šesťtisíc utečencov hostia už takmer 42-tisíc ľudí. Charitatívna organizácia Lekári bez hraníc (MSF), ktorá pôsobí na ostrovoch, uviedla, že sa tam nachádza približne 14-tisíc detí.

„Muži, ženy a deti žijú v preplnených centrách v strašných podmienkach v neustálom strachu a bez základných potrieb, akými sú toalety, sprchy a elektrina. Naše tímy pri tábore Moria prijmú každý deň asi 70 detí. Medzi nimi sú aj také, ktoré trpia chronickými chorobami, ktoré nedokážeme náležite liečiť," uviedol  vedúci misie MSF v Grécku Stephan Oberreit.

Niektoré organizácie považujú situáciu v Sýrii za príliš nebezpečnú na to, aby sa tam mohli migranti vrátiť. Pakistan je podľa nich už bezpečný.

Zdroj: SITA

Komentáre