Európa má viac zaočkovaných ako nakazených

EurópaKoronavírus

Zároveň prvýkrát za dva mesiace hlási pokles pozitívnych prípadov.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila, že Európa eviduje viac zaočkovaných ľudí ako nakazených koronavírusom. WHO do európskeho regiónu zaraďuje vyše 50 krajín vrátane Ukrajiny, Ruska či Turecka. Riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge uviedol, že od prvého prípadu nákazy uplynulo 462 dní. Nákaza sa odvtedy potvrdila u 5,5 percenta populácie, pričom 7 percent občanov absolvovalo vakcináciu.

Európa zároveň prvýkrát za dva mesiace hlási značný pokles počtu infikovaných. Napriek tomu celkový počet aktuálne chorých je stále vysoký. WHO v európskom regióne doposiaľ zaznamenala 51,3 miliónov nakazených. Za uplynulých sedem dní to bolo 1,37 milióna pozitívnych prípadov. Odborníci predpokladajú, že skutočný počet nakazených je vyšší v porovnaní s oficiálnymi údajmi. Prvú dávku vakcíny v európskom regióne dostalo 16 percent obyvateľov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zdôraznil, že na celom svete bola podaná viac ako miliarda očkovacích látok, z toho len 0,3 percenta vakcín dostali chudobné krajiny. V štátoch s vysokými a vyššími strednými príjmami bolo aplikovaných 82 percent vakcín. Prístup k očkovacím látkam je jednou z hlavných výziev pandémie. Verejné zdravie je podľa šéfa WHO základom sociálnej, ekonomickej a politickej stability.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre