Európska komisia chce znížiť vyplácanie eurofondov Maďarsku

EurópaSpravodajstvo

Dôvodom je porušovanie zásad právneho štátu.

Európska komisia odporučila znížiť finančné prostriedky vyplácané Maďarsku zo spoločného rozpočtu EÚ. Pozastavených by malo byť približne 7,5 miliardy eur. Dôvodom je porušovanie zásad právneho štátu a nedostatky v boji proti korupcii.

Rozhodnutie je prvým prípadom postupu na základe nového sankčného mechanizmu, ktorého cieľom je chrániť právny štát. Európska únia nové finančné sankcie zaviedla pred dvoma rokmi práve v reakcii na to, čo Brusel označuje za podkopávanie demokracie v Poľsku a Maďarsku.

„Je to o porušovaní zásad právneho štátu, ktoré ohrozuje využívanie a riadenie finančných prostriedkov EÚ. Nemôžeme konštatovať, že rozpočet EÚ je dostatočne chránený,“ uviedol eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.

Zároveň konkrétne poukázal na systémové nezrovnalosti v maďarských zákonoch o verejnom obstarávaní, nedostatočnú ochranu proti konfliktom záujmov, slabé uplatňovanie účinného trestného stíhania a nedostatky v ďalších protikorupčných opatreniach.

Foto
Európska komisia odporúča znížiť vyplácanie eurofondov Maďarsku  / Pixabay

Komisár uviedol, že prísľuby Maďarska o riešení kritizovaných problémov musia byť premenené na zákony a reálne opatrenia. Budapešť má čas do 19. novembra na to, aby vyhovela týmto požiadavkám. Pozastavenie vyplácania eurofondov by museli štáty schváliť kvalifikovanou väčšinou.

Maďarské médiá informovali, že vláda oznámi nové zákony budúci týždeň, možno už v pondelok (19. 9.). Europoslanci však vyjadrili obavy, že to môže byť len hra o čas. Komisia už Budapešti blokuje približne šesť miliárd eur z fondu obnovy po pandémii covidu, a to z rovnakých dôvodov súvisiacich s korupciou. Maďarsko je jedinou krajinou, ktorá sa s EK dosiaľ nedohodla na pláne použitia týchto prostriedkov.

 

Zdroj: TASR

Komentáre