Európska komisia má aj naďalej podporu poslancov

EurópaSpravodajstvo

Napätie medzi politickými skupinami rastie.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes v Štrasburghu hlasovali o vyslovení nedôvery Európskej komisii (EK) na čele s predsedníčkou Ursulou von der Leyenovou. Návrh podporilo 175 poslancov, 360 členov pléna bolo proti a 18 poslanci sa zdržali hlasovania. Na jeho prijatie bola potrebná dvojtretinová väčšina odovzdaných hlasov, ktorá predstavuje väčšinu všetkých europoslancov.

Návrh podal rumunský poslanec Gheorghe Piperea z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ktorý podporilo 77 členov pléna, najmä Patriotov pre Európu (PfE) a Európy suverénnych národov (ESN). Svoje rozhodnutie zdôvodnil netransparentným konaním von der Leyenovej počas pandémie COVID-19, predovšetkým v prípade utajovaných rokovaní o miliardových nákupoch vakcín.

Kritici vyčítajú predsedníčke EK, že odmieta zverejniť správy, ktoré si v tom čase vymieňala s generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Napriek tomu, že Súdny dvor EÚ v máji uznal právo novinárky z denníka The New York Times na prístup k týmto správam, EK ich zatiaľ nezverejnila. Niektorí europoslanci jej vyčítajú aj zneužívanie peňazí EÚ či zasahovanie do volieb v Nemecku a Rumunsku. Von der Leyenová to považuje za snahu destabilizovať inštitúcie EÚ falošnými obvineniami, pričom tvrdenia kritikov považuje za klamstvá.

Foto
Ursula von der Leyenová ustála hlasovanie o nedôvere (Ilustračná fotografia) / TASR

Predsedníčku EK podporila jej frakcia Európska ľudová strana (EPP). Poslanci zo skupín socialistov a demokratov (S&D), liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE) a Zelených/EFA kritizovali niektoré aspekty jej vedenia vrátane oslabenia klimatických ambícií či centralizácie moci v jej rukách. Napriek tomu návrh odmietli alebo sa zdržali hlasovania, keďže nechcú pomôcť krajne pravicovým silám. Podporili ho však skupiny ESN, PfE a časť poslancov z ECR, Ľavice a nezaradených.

Aj keď von der Leyenová ustála hlasovanie o nedôvere, rozprava v pléne a rastúca kritika počas uplynulých dní odkryli napätie medzi politickými skupinami a nespokojnosť s vedením EK aj medzi tými, ktorí ju pred rokom podporili vo funkcii. V prípade, ak by ho schválili, museli by odstúpiť aj 26 komisári EK vrátane slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča. EP vlani v novembri odobril novú EK, ktorej mandát by sa mal skončiť v roku 2029.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre