Európska komisia žaluje Poľsko kvôli zásahom do súdnictva

EurópaSpravodajstvo

Brusel zároveň žiada Súdny dvor Európskej únie, aby vydal dočasné nariadenie pozastavujúce platnosť poľského zákona o súdnictve.

Foto
Európska komisia žaluje Poľsko pre zásahy do nezávislosti súdov / TASR

Európska komisia (EK) v stredu (31.3) oznámila, že podáva voči Poľsku žalobu na Súdny dvor EÚ. Dôvodom sú zásahy poľskej vlády do nezávislosti súdnictva, konkrétne zákon z roku 2019, informovala agentúra AFP.

Brusel zároveň žiada Súdny dvor EÚ, aby vydal dočasné nariadenie pozastavujúce - až do konečného verdiktu - platnosť poľského zákona o súdnictve z roku 2019, ktorý nadobudol účinnosť vlani vo februári.

Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders novinárom na tlačovej konferencii povedal, že EK sa domnieva, že tento zákon zasahuje do nezávislosti poľského súdnictva a je v rozpore s legislatívou EÚ, ktorá je nadradená zákonodarstvu členských krajín.

Zákon podľa komisie bráni poľským súdom, aby v rámci prejedávaných káuz posudzovali právomoc rozhodovať o nich inými sudcami, a kauzy napríklad postúpili Súdnemu dvoru EÚ.

To podľa EK narúša účinné uplatňovanie práva EÚ a je nezlučiteľné so zásadou prednosti práva EÚ, fungovaním mechanizmu predbežného rozhodnutia a požiadavkami nezávislosti súdnictva.

Foto
Súdny dvor Európskej únie. (Ilustračná fotografia) / TASR

Na základe zákona o súdnictve tiež vznikla nová disciplinárna komora poľského Najvyššieho súdu, ktorá má podľa EK právomoc rozhodovať o otázkach týkajúcich sa nezávislosti súdnictva. Napríklad môže odobrať sudcom imunitu a vydať ich na trestné stíhanie, či znížiť im platy.

To bráni poľským súdom v tom, aby si plnili svoju povinnosť uplatňovať právne predpisy EÚ alebo požadovať pred Súdnym dvorom EÚ prejudiciálne otázky.

Legislatíva, ktorá nadobudla účinnosť v polovici februára 2020, je podľa EK nezlučiteľná so zásadou prednosti práva EÚ, fungovaním mechanizmu predbežného rozhodnutia, ako aj požiadavkami nezávislosti súdnictva.

Zdroj: TASR

Komentáre