Európska lieková agentúra schválila vakcínu firmy Pfizer pre deti vo veku 5 až 11 rokov

EurópaKoronavírus

Agentúra odhaduje, že vakcína má u malých detí približne 90-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatického priebehu ochorenia COVID-19.

Foto
K najčastejším vedľajším účinkom patrila bolesť v mieste vpichu, bolesť hlavy, bolesť svalov a zimnica. Agentúra uviedla, že deťom by sa mali podať dve dávky vakcíny v rozmedzí troch týždňov / TASR

Európska lieková agentúra (EMA) vo štvrtok schválila podávanie vakcíny proti koronavírusu od firmy Pfizer deťom vo veku 5 až 11 rokov. Ide o prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorú EMA schválila pre mladšie deti. Agentúra uviedla, že odporučila rozšírenie indikácie vakcíny Comirnaty pre deti vo veku 5 až 11 rokov.

Po posúdení štúdie založenej na vakcinácii viac ako dvetisíc detí, EMA odhaduje, že vakcína má približne 90-percentnú účinnosť pri prevencii symptomatického priebehu ochorenia COVID-19 u malých detí. Konštatovala, že k najčastejším vedľajším účinkom patrila bolesť v mieste vpichu, bolesť hlavy, bolesť svalov a zimnica. Agentúra uviedla, že deťom by sa mali podať dve dávky vakcíny v rozmedzí troch týždňov.

Najmenej jedna z krajín, ktoré čelia rastu počtu infekcií koronavírusom, nečakala na schválenie Európskou liekovou agentúrou. Úrady v rakúskom hlavnom meste Viedeň už začali vakcináciu detí vo vekovej skupine 5 až 11 rokov. Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn tento týždeň informoval, že vakcíny pre mladšie deti v Európskej únii sa začnú distribuovať 20. decembra.

USA schválili používanie detských dávok očkovacej látky Pfizer v skoršej časti tohto mesiaca a po nich nasledovala Kanada a ďalšie krajiny. Európska lieková agentúra tento mesiac oznámila, že začala posudzovať aj použitie vakcíny firmy Moderna pre deti od 6 do 11 rokov. Odhadla pritom, že rozhodnutie urobí do dvoch mesiacov.

Zdroj: SITA

Komentáre