Stovky výjazdov si vyžiadala situácia v Taliansku, Rakúsku, Česku či Grécku.
Európu v tomto období sužujú okrem extrémnych horúčav a súvisiacich lesných požiarov aj silné búrky. Po týždni horúčav, počas ktorých úrady v niekoľkých talianskych mestách vyhlásili aj najvyšší stupeň výstrahy a teploty predstavovali nebezpčenstvo aj pre zdravých ľudí, zasiahli krajinu búrky. Vyžiadali si aj jednu obeť, keď neďaleko Milána zasiahol ženu padajúci strom.
Hasiči informovali, že v nedeľu (6.7.) zasahovali najmenej 50-krát pre škody spôsobené vetrom, dažďom a následnými záplavami. Výstrahy druhého najvyššieho stupňa platia pre viaceré regióny na severe krajiny aj naďalej. Silné zrážky si zároveň cez víkend vyžiadali presmerovanie viacerých letov z letiska v Bergame.
Extrémne počasie trápi aj Grécko, kde ministerstvo práce nariadilo povinné pracovné prestávky v niektorých častiach krajinách. Teploty by v týchto miestach mohli presiahnuť 40 stupňov. Vlna horúčav by mala slabnúť až vo štvrtok (10.7.).
Mimoriadne opatrenia sa netýkajú hlavného mesta Atény a popri súčasnej vlne horúčav v Európe sa nepovažujú za nezvyčajné. Grécko tvrdí, že sa takýmito krokmi snaží prijímať dlhodobé opatrenia na riešenie dôsledkov klimatickej zmeny. Pre zamedzenie požiarov z tepla krajina uviedla do pohotovosti dosiaľ najväčšie množstvo hasičov v histórii.
Najmenej 170 výjazdov hasičov si vynútili búrky v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Väčšinou sa týkali odstraňovania škôd po búrkach. Nepriaznivým počasím boli najviac postihnuté okresy Baden, Mistelbach, Gänserndorf, Korneuburg a Mödling. Dobrovoľníci i hasiči však zasahovali aj v okresoch St. Pölten a Wiener Neustadt.
Hasiči mali plné ruky práce aj v Česku, kde evidovali stovky udalostí spôsobených silnými búrkami, ktoré sa tiahli z juhozápadu južnou Moravou smerom na severovýchod. Zo zasiahnutých oblastí hlásia vyvrátené stromy a na niektorých miestach silný vietor poškodil aj strechy.
Zdroj: TASR