Eurovoľby podľa politológov priniesli zvýšený záujem, ale aj nárast populizmu

SlovenskoArchívEurovoľby 2024

Niektorí zvolení poslanci budú súčasťou frakcií, niektorí budú nezaradení.

Slováci si v sobotu zvolili 15 zástupcov v Európskom parlamente. Volebná účasť bola historicky najvyššia, pričom dosiahla úroveň viac ako 34 percent. Zopakoval sa tak trend z prezidentských volieb a minuloročných parlamentných volieb, kde boli tiež čísla voličov vyššie ako zvyčajne. Politológ Peter Dubóczi z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika pre Košice Online uviedol, že ide o zvýšený záujem verejnosti, ale aj o vyššiu mobilizáciu zo strany politikov:

„Aj slovenská spoločnosť si začína plne uvedomovať, že svojím spôsobom stojíme na určitom rázcestí, či už sa bavíme o otázkach bezpečnosti, o klimatickej zmene, o migrácii atď. To sú, jednoducho, všetko témy, o ktorých sa rozhoduje. Samozrejme, potom sú tu tie strašiaky, s ktorými narábame dlhodobo a to je povedzme otázka polarizácie, otázka toho, ako sú schopní politici narábať a mobilizovať prostredníctvom negatívnych emócií, ako je strach, ako je neistota a tak ďalej.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Okrem zvýšeného záujmu podľa neho eurovoľby priniesli nárast krajnej pravice a populizmu.

„Výsledky v slovenskom kontexte asi aj celkom dobre reflektujú spoločenské nálady, a to aj napriek tomu, že účasť sa pohybovala na úrovni 34 percent. Niektorí by to mohli nazvať polarizáciou, niektorí to možno nazvú prirodzeným a vyrovnaným rozložením síl – vládnych aj opozičných,“ doplnil politológ.

Zvolení poslanci môžu v europarlamente fungovať vo frakciách – teda združeniach strán, ktoré zdieľajú podobné názory a ideológiu.

Europoslanci za Progresívne Slovensko a za KDH budú súčasťou frakcií – inak povedané – budú sa naozaj funkčne podieľať na rozhodovacích procesoch v Európskej únii. A nie som si úplne istý, či to isté platí potom aj v prípade europoslancov, ktorí boli zvolení za zvyšné tri strany. Či hovoríme o Smer-SD, ktorému bolo pozastavené členstvo vo frakcii Socialistov alebo o hnutí Repbulika,“ vysvetlil Dubóczi.

Podľa neho je dôležité poukázať na fakt, že zvolení poslanci nehája v europarlamente záujmy vládnej koalície, ale voličov, ktorí im dali hlas.

Komentáre