Expozícia Karpatská kraslica v Humennom vystavuje takmer 700 kraslíc

VýchodSpravodajstvo

Maľované vajíčka sú aj z dieľne zahraničných remeselníkov.

Návštevníci vo Vihorlatskom múzeum v Humennom si môžu pozrieť takmer 700 kraslíc v rámci 33. ročníka múzejnej prezentácie krasličiarskej tradície a umenia karpatského regiónu s názvom Karpatská kraslica. Do medzinárodnej súťažnej výstavy sa zapojili desiatky autorov.

„V tomto ročníku sa u nás predstavuje takmer 70 autorov zo Slovenska i zo zahraničia. Zo zahraničia sú to štáty Ukrajina a Poľsko. Zo Slovenska je to celé východné Slovensko,“ povedal Jozef Fundák z múzea s tým, že sa zapojili aj autori zo stredného i západného Slovenska.

V tomto roku oproti iným zaznamenali výraznejšie zastúpenie tradičnej techniky. Prezentovaná je takmer desiatka najznámejších tvorivých techník zdobenia kraslíc od pôvodných až po nedávno rozšírené, ako vyškrabávanie, voskovanie, vosková batika, odrôtovanie, olepovanie, paličkovaná čipka, madeira a ďalšie. Aplikované sú na slepačích, kačacích, morčacích, husacích, emu, pštrosích, holubích i prepeličích vaječných škrupinách.

Foto
Expozícia Karpatská kraslica v Humennom vystavuje takmer 700 kraslíc / TASR

Vo sviatočnom období od 18. do 21. apríla je výstava čiastočne prerušená. Ocenené kraslice spolu s ďalšími si však návštevníci môžu pozrieť vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 27. apríla.

Fundák pripomenul, že kraslice symbolizujú zrod nového života súvisiaceho s jarou. Škrupiny vajec sa v minulosti zdobili na posilnenie ich magického významu. Verilo sa, že ozdobené majú väčšiu moc zabezpečiť plodnosť v ďalšom období. Neskôr začali plniť viac estetickú funkciu.

 

Zdroj: TASR 

Komentáre