Expozícia kniežacej hrobky v Poprade by mala byť otvorená od januára

VýchodKultúra

Aktuálne ju čaká testovanie.

Realizačné práce na novej expozícii v Podtatranskom múzeu sú úspešne ukončené. Kniežacia hrobka by mala byť pre verejnosť prístupná  do niekoľkých týždňov. V rámci kontrolného dňa boli zhodnotené všetky realizované aj plánované práce, Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa so zhotoviteľom dohodol na odstránení zistených nedostatkov, skúšobnej prevádzke aj na predpokladanom termíne otvorenia expozície.

„Aktuálne sa v múzeu v súvislosti s expozíciou vykonávajú menšie úpravy merania klimatických podmienok vo vitrínach s originálmi, doplnenia a nastavenia svetelného režimu v priestoroch expozície či doladenie systémov monitorovania a zabezpečovacích prvkov. Vzhľadom na to, že ide o prezentáciu významných historických artefaktov z konca štvrtého storočia, odborníci kladú veľký dôraz na precíznosť každého detailu a inštaláciu samotných exponátov,“ informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

V múzeu sa musí otestovať výkon a funkčnosť všetkých technických zariadení, akými sú klimatizácia, multimediálne a premietacie zariadenia i ovládacie prvky prehliadky expozície. Pôjde o režim skúšobnej prevádzky bez prítomnosti návštevníkov. Ten potrvá pravdepodobne do konca tohto roka.

„Následne predpokladáme, že expozícia bude verejnosti prístupná v priebehu januára,“ dodala Jeleňová.

Foto
Realizačné práce na novej expozícii v múzeu sú úspešne ukončené / TASR

PSK aj zhotoviteľ veria, že nová expozícia prispeje k zvýšeniu prestíže tejto kultúrnej inštitúcie aj záujmu verejnosti o najstaršiu históriu podtatranského regiónu.

V múzeu sa bude nachádzať aj vnútorná komora – sarkofág, lôžko zomrelého, stôl, hracia doska, stolček či máry, teda nosidlá, na ktorých zomrelého priniesli do hrobu.

„Ďalšie predmety ako hlinené nádoby, nástroje vykrádačov, strieborné šidlo, časť zrkadielka, ďalšie toaletné potreby, ale tiež mosadzné vedro, závesok zo zlatej mince rímskeho cisára Valensa z roku 375 nášho letopočtu budú taktiež súčasťou novej expozície,“ uviedla riaditeľka múzea Magdaléna Bekessová.

Viac ako 1600 rokov starú hrobku zakonzervovanú vodou objavili pod Tatrami zhruba pred 16 rokmi.

 

Zdroj: TASR

Komentáre