Extrémna krížová cesta naberá na popularite aj u východniarov

KošiceZaujímavosti

Prejsť by sa mala v noci.

Pôstne obdobie je časom prípravy na Veľkú noc. Vo farnostiach sú práve v pôste najobľúbenejšou pobožnosťou krížové cesty, ktoré kopírujú Kristovu cestu od Pontského Piláta až ku Božiemu hrobu. Slováci sa čoraz častejšie zapájajú aj do takzvanej Extrémnej krížovej cesty, ktorá sa však nekoná skupinovo – je to skôr forma individuálnej modlitby. Líder Extrémnej Krížovej Cesty Vincent Hoľpit pre Rádio Košice uviedol, že termín a trasu krížovej cesty treba chápať iba ako návrh, túto cestu tak môžete absolvovať kedykoľvek a na ktoromkoľvek mieste. Zväčša ju navrhujú prejsť v noci.

„Väčšinu trasy prechádzame po lese. Keď si vezmeme, že už len obyčajná prechádzka nočným lesom vyvoláva strach, to je ďalší taký extrém. Zároveň na prelome marca až apríla býva ešte chladné počasie – takže aj sneží, je chladno, blato, fujavica, môže byť dážď – to máme ďalší extrém. Kvôli tým všetkým poveternostným podmienkam, kvôli tomu, že sa pohybujeme v neznámom teréne, prichádza únava, taký extrém z nedostatku spánku – preto je extrémna. Veľa ľudí robí na týchto trasách extrémnu obetu. Ale nie v porovnaní s tou Ježišovou cestou – oproti nej je to naozaj taká prechádzka,“ vyjadril sa Hoľpit.

Foto
Extrémna krížová cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku / facebook.com/ekc.zborov.sk

Extrémna krížová cesta sa koná počas niektorej z piatkových nocí v rámci pôstu, a hlavne v tichu, meditácii a modlitbe.

„Po nej si človek aj po určitom čase často uvedomí, čo vlastne dokázal. Predtým sme ani nerozmýšľali, žeby sme peši prešli v noci čo i len pár kilometrov, a tu zrazu sme v tme, celú noc a v meditácii. Takže také posilnenie, že sme silnejší a dokázali sme niečo viacej. Ale len vďaka tomu, že sme išli s Bohom,“ dodal Hoľpit.

Dodáva, že je to určitá forma obety, ak sa človek vydá na Extrémnu krížovú cestu. Každoročne sa zároveň rozširujú aj miesta, kde sa koná. Kým vlani to bolo 11 slovenských miest, v tom aktuálnom je to už 22 vrátane tých na východe. Zapojiť sa môžete aj v Košiciach, Prešove, Levoči, Michalovciach, Bardejove, Stropkove, Humennom či Snine. Hoľpit nevylučuje, že počet miest bude ešte postupne rásť:

„Sú to trasy v rámci celého Slovenska. Keďže prvé dva ročníky sa išli z polovice po Slovensku a polovica po Poľsku, potom nás zasiahla korona a potom bolo povolené sa pohybovať len po Slovensku. Tak sme vytvorili len slovenskú trasu.“

Extrémna krížová cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku a po deviatich rokoch sa objavila aj na Slovensku.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre