Extrémne horúčavy v Európe zvyšujú riziko vzniku požiarov

EurópaSpravodajstvo

Členské štáty Únie uviedli do pohotovosti 12 protipožiarnych lietadiel a vrtuľník.

Západná Európa čelí vlne horúčav. Teploty vo Francúzsku a v Španielsku atakovali 40 stupňov a v Nemecku dosahovali 38 stupňov Celzia. Ľudia sa preto vydali schladiť na kúpaliská či do parkov. Kvôli vysokým teplotám a dlhému obdobiu sucha v západnej časti regiónu Stredomorie hrozia lesné požiare.

Služba Európskej komisie pre riadenie núdzových situácií Copernicus (CEMS) varovala, že riziko požiaru je extrémne a veľmi extrémne v Španielsku, v údolí rieky Rhôna vo Francúzsku, na talianskych ostrovoch Sardínia a Sicília a v častiach pevninského Talianska. Členské štáty Európskej únie uviedli do pohotovosti 12 protipožiarnych lietadiel a vrtuľník, aby pomohli krajinám, ktoré bojujú s rozsiahlymi požiarmi.

Foto
Horúčavy zasiahli aj Taliansko / TASR

Francúzski meteorológovia skonštatovali, že situácia je naozaj výnimočná, keďže teploty mali vystúpiť na 43 stupňov Celzia. Očakávajú, že búrky prinesú od Atlantického oceánu chladnejšie počasie. Odborníci varujú, že takáto skorá vlna horúčav je znakom zmeny klímy. Extrémne vysoké teploty doposiaľ obvyklé iba v júli a auguste budú pravdepodobnejšie aj v júni.

Španielski hasiči sa snažili dostať pod kontrolu lesné požiare, ktoré vypukli vo viacerých častiach krajiny vrátane Katalánska a provincie Zamora pri hraniciach s Portugalskom. Plamene zničili takmer 20-tisíc hektárov územia na pohorí Sierra de la Culebra. Požiar vypukol aj v Baldomare v provincii Lleida v Katalánsku.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre