EYOF bude nakoniec organizovať Banská Bystrica

SlovenskoSpravodajstvo

Košice sa organizácie EYOF vzdali, šance sa chytila Banská Bystrica.

Záujem organizovať Olympijsky festival mládeže (EYOF) prejavilo po Košiciach viacero Slovenských miest. Okrem Banskej Bystrice patrili k favoritom aj mestá Žilina a Šamorín. Konečné rozhodnutie padlo počas stretnutia najvyšších predstaviteľov Slovenského olympijského a športového výboru so zástupcami slovenských zväzov desiatich športov, ktoré sú v programe letného EYOF 2021. O dva roky privíta Banská Bystrica viac ako 5-tisíc ľudí zo všetkých európskych krajín.

Európsky olympijský festival mládeže bude zameraný na atletiku, plávanie, športovú gymnastiku, tenis, cestnú cyklistiku, džudo, basketbal, volejbal, hádzanú a triatlon. Z troch možností bolo mesto pod Urpínom vybraté ako najlepšie riešenie. „V prospech Banskej Bystrice zahrali predovšetkým najlepšie možnosti ubytovania približne štyritisíc účastníkov multišportového podujatia, ako aj ďalších približne tisíc rozhodcov, technických delegátov, oficiálnych hostí a dobrovoľníkov v meste a regióne,“ hovorí prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Foto
Banská Bystrica bola Európskym mesto športu v roku 2017 / banskabystrica.sk

Pri rozhodovaní sa bral do úvahy najmä stav a rozsah potrebnej športovej infraštruktúry v jednotlivých mestách. „Som veľmi rád, že Európsky olympijský festival mládeže EYOF sa uskutoční práve v Banskej Bystrici. Je to pre nás česť a ako Európske mesto športu 2017 sa zhostíme neľahkej úlohy, ktorá nie je len výzvou, ale aj veľkým záväzkom. Do Banskej Bystrice príde viac ako 5-tisíc návštevníkov, čo je pre mesto ekonomický benefit a teší ma, že vďaka našej spolupráci s vysokými školami a univerzitou dokážeme zabezpečiť ubytovanie pre toľko ľudí. Dva roky sú krátka doba, čo celkovo kladie vysoké nároky na prípravu, napríklad na dobudovanie infraštruktúry. Do práce sa pustíme čo najskôr a verím, že pripravíme dôstojné podujatie,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

„Informovali sme Slovenský olympijský a športový výbor o tom, že zásadnou podmienkou realizácie tohto podujatia je rekonštrukcia národného atletického štadióna na Štiavničkách a je tu tiež potreba vybudovania multifunkčnej športovej haly, po ktorej je zo strany športových zväzov v našom meste obrovský dopyt. Samozrejme, je potrebná aj investícia do existujúcej športovej infraštruktúry,“ zdôraznil primátor, ktorý počíta i s využitím športovísk v blízkom Zvolene.

Podľa Noska si treba uvedomiť obrovskú krátkosť času - len dva roky a pár mesiacov. Spolieha sa na maximálnu podporu zo strany vlády, ktorá už na tento účel vyčlenila 12 miliónov eur, nutné sú však ďalšie peniaze. „Zdroje financovania sú zatiaľ účastnícky poplatok 90 eur na deň a jednu osobu, čo je niekde na úrovni 2,8 milióna eur. Príspevok mesta je ešte otázny, rovnako ako Banskobystrického samosprávneho kraja, u ktorého takisto budeme hľadať podporu. Úrad vlády SR doteraz vyčlenil 12 miliónov eur, predpokladá sa, že sumou približne pol milióna eur prispeje Európska komisia plus sponzorské príspevky,“ zhrnul Nosko s tým, že hoci ide o šibeničný termín, Banská Bystrica urobí všetko pre to, aby vytvorila dôstojné podmienky na realizáciu EYOF.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre