EYOF v Košiciach nebude

KošiceSpravodajstvo

Opoziční poslanci tvrdia, že sa pri plánovaní organizácie EYOF zavádzalo a ak by sa tomu venovalo viac času a priestoru, mohlo sa nájsť lepšie riešenie.

Po dnešnom (22.3.) mimoriadnom zastupiteľstve je jasné, že Olympijský festival mládeže (EYOF) v Košiciach nebude. Primátor Polaček už v úvode poznamenal, že EYOF sa organizovať nebude, čo zástupcovia športu v Košiciach prijali negatívne. Viacerí opoziční poslanci v diskusii navrhovali rôzne alternatívy, no bol im vyčítaný hlavne časový tlak, v ktorom sa Košice pri organizácii EYOF nachádzajú.

Poslanci Miroslav Špak a Lenka Kovačevičová sa ponúkli, že by bremeno organizácie prevzali na seba. Poslanec Jozef Karabin na zastupiteľstvo prišiel v bežeckom tričku „I love EYOF“ a snažil sa presvedčiť poslancov, aby volili v prospech organizovania EYOF. Návrh námestníčky Lucie Gurbáľovej odstúpiť od organizovania EYOF nakoniec prešiel hlasovaním zastupiteľstva, čo bolo doprevádzané hlasným pohoršením zo strany verejnosti a zástupcov športu v Košiciach. Za uznesenie Gurbáľovej (a teda proti organizovaní EYOF) hlasovalo 20 poslancov, proti uzneseniu bolo 16.

„Ako športovec a poslanec som hlboko sklamaný. Je mi jasné, že už pred mesiacom bolo rozhodnuté o tom, ako budú poslanci hlasovať. Toto celé naťahovanie času považujem iba za trápne divadielko. Poslanci hlasovali tak, ako im to náčelník prikázal,“ povedal bezprostredne po hlasovaní poslanec Jozef Karabin.

Foto
Za uznesenie Gurbáľovej hlasovalo 20 poslancov, proti uzneseniu bolo 16 / TV KOŠICE

Opoziční poslanci tvrdia, že sa pri plánovaní organizácie EYOF zavádzalo a ak by sa tomu venovalo viac času a priestoru, mohlo sa nájsť lepšie riešenie. Primátor Polaček prisľúbil, že mesto pripraví akčný plán, podľa ktorého použijú na dobudovanie športovej infraštruktúry 10 miliónov eur. Takisto verí, že sa NTC podarí postaviť mimo Popradskej ulice.

O stanovisko sme požiadali aj Slovenský tenisový zväz, správu budeme aktualizovať.

„Obdobie pred nami sa do športovísk neinvestovalo a stav súčasnej infraštruktúry je v naozaj biednom stave. Teším sa, že poslanci prijali alternatívne riešenie a v najbližšom období pripravíme akčný plán, v ktorom nalejeme do športovísk 10-miliónov eur, pri čom použijeme aj externé zdroje. To je podľa mňa dobrá správa pre športovcov. Treba si uvedomiť, že vláda sľúbila Košiciam 12-miliónov eur, ale my potrebujeme 3-miliónov eur na to, aby sme dokázali zorganizovať podujatie tak, ako nám rozpočty zanechalo bývalé vedenie,“ povedal po hlasovaní primátor Polaček.

 

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre