„Sterilný a oficiálny jazyk Polície nie je pre verejnosť zaujímavý,“ tvrdí administrátor policajného Facebooku

SlovenskoZaujímavosti

Polícia Slovenskej republiky pochopila, ako sa robí online marketing a fanúšikov láka na vtipný obsah.

Oficiálna stránka Policajného zboru na sociálnej sieti Facebook s názvom „Polícia Slovenskej republiky“ sa snaží zatraktívniť obsah, ktorý pridáva na sociálne siete. Nadľahčená a často humorná komunikácia je hlavným dôvodom nárastu fanúšikov stránky.  Stránka polície sa stala najobľúbenejšou medzi všetkými stránkami štátnych inštitúcií a v súčasnosti má takmer 140-tisíc fanúšikov.

„Štandardný, sterilný a oficiálny jazyk Policajného zboru nie je pre verejnosť zaujímavý. Práve štýl nadľahčenej, stručnej a niekedy humornej komunikácie je hlavným faktorom, vďaka ktorému počet fanúšikov našej stránky neustále narastá. Vďaka jej popularite dokážeme rozširovať dôležité správy medzi množstvo ľudí, ktorí nám aj takýmto spôsobom pomáhajú pri vyšetrovaní trestnej činnosti,“ povedal o stránke David Púchovský, ktorý ju spravuje.

Medzi pozitíva stránky administrátori zaradzujú aj monitorovanie súkromných správ od občanov, ktoré na stránku prichádzajú. Pre mnohých občanov predstavuje možnosť kontaktovať políciu na Facebooku alternatívu k telefonovaniu na číslo 158. Pravdou je, že administrátori stránku často kontrolujú, no linka 158 neslúži na život ohrozujúce prípady a občania by v takých situáciách mali použiť telefónnu linku.

Foto
ilustračná fotografia / TASR

„V uplynulých mesiacoch sa vďaka poznatkom získaných prostredníctvom policajnej stránky na Facebooku podarilo lokalizovať a zadržať hľadaného podvodníka; identifikovať muža, ktorý neplatil v hoteloch za ubytovanie; nájsť nezvestné 14-ročné dievča; získať video, na základe ktorého bol vypátraný vodič idúci v protismere na diaľnici; v priebehu 11 minút po zverejnení statusu získať informáciu o totožnosti zlodeja; získať informácie o totožnostiach podvodníčok, ktoré okradli seniorku o 54-tisíc eur; získať informácie o totožnosti v prípade napadnutia ženy; získať informácie o totožnosti utopenej osoby a mnohé iné,“ vyratúva Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Ako každá facebooková stránka s väčším množstvom fanúšikov, aj na stránke polície sa často zvádzajú debaty, ktoré sú vulgárne či nenávistné. Administrátori sa snažia diskusie moderovať. „Pri toľkých tisíckach komentárov nie je možné monitorovať každú diskusiu, preto vítame snahu našich fanúšikov, ktorí nás na nevhodné komentáre upozorňujú. Netolerujeme vulgárne, agresívne a provokatívne komentáre či už mierené voči jednotlivým užívateľom alebo Policajnému zboru,“ dodáva administrátor Púchovský.

Oficiálna stránka Policajného zboru bola spustená v apríli 2017 a v krátkom čase sa stala najsledovanejšou stránkou na sociálnej sieti spomedzi štátnych inštitúcií. Administrátori tvrdia, že denne od verejnosti dostanú v priemere 25 súkromných správ.

Výber príspevkov z facebookovej stránky polície

Galéria k článku

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre