Falošná proruská humanitárna organizácia v Bardejove? Falošné pasy, falošné poznávacie značky a pochybné aktivity

VýchodZaujímavosti

Zahraničná investigatíva odhalila, že pod krytím ochrancov ľudských práv pôsobí na severovýchode Slovenska pravdepodobne falošná organizácia s prepojením na Rusko a zločinecké aktivity po celom svete.

Foto
Vojaci OSN na humanitárnej misii. Na Slovensku pravdepodobne pôsobí falošná humanitárna organizácia s podobným logom. (Ilustračná fotografia) / Flickr/Archive

„Toto si videl? Ruská falošná charitatívna organizácia v Bardejove?“ ťukne mi od kamaráta Messenger s otázkou a linkom na článok českého investigatívneho portálu investigace.cz.

Hneď kliknem a neprestávam sa čudovať. Že si Bardejov pod komunisticko-smerohlasným vedením žije už viac ako dve desaťročia zvláštnym životom v štýle mestečka Twin Peaks, je jasné každému, kto mal niekedy tú česť s vrtochmi miestnej samosprávy.

Ale, žeby sa vážený lokálny podnikateľ a muzikant spriahol s hybridnými falošnými plagiátormi, ktorí pod  krytím humanity po celom svete vystrájajú ruské rulety so slepými patrónmi, to je veľa aj na kúpeľné UNESCO mestečko z ďalekého šarišského severovýchodu.

Foto
Logo organizácie CIPDH nápadne pripomína znak OSN / FB CIPDH

Humanita pa rusky

Ale poďme po poriadku. Po prvé. Investigace.cz, kde článok s názvom Humanitární organizace pa rusky 10. mája vyšiel, nie je žiadna konšpiračná žumpa.

Je to seriózny web, ktorý prináša pôvodné investigatívne kauzy o cezhraničnom organizovanom zločine a jeho vplyve na Českú a Slovenskú republiku. Prevádzkuje ho České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Neštátna nezisková organizácia založená v roku 2013 skupinou renomovaných novinárov. Za kvalitnú investigatívu majú na konte niekoľko medzinárodných ocenení.

Po druhé. Autorka článku Nina Kodhajová cituje v článku fakty zo známych a overených zdrojov (Foreign Policy, Bellingcat, OSN atď.).

Foto
Bardejovské historické jadro zapísané v UNESCO. V jednom z týchto domov sídli slovenská filiálka CIPDH / KOŠICE ONLINE

O čo ide?

Po tretie. O čo ide? Podľa servera investigace.cz sídli v Bardejove na adrese Radničné námestie 11 od leta 2020 pobočka ruskej a podľa všetkého falošnej humanitárnej organizácie s názvom CIPDH (Comité International pour la Protection des Droits de L’Homme). V preklade: Medzinárodný výbor pre ochranu ľudských práv.        

Svojím logom táto organizácia, prvýkrát zaregistrovaná v Paríži v auguste 2009, nápadne pripomína logo Organizácie spojených národov OSN – modrobielu zemeguľu obklopenú olivovým vencom.

Členovia organizácie radi používajú takzvané fantasy pseudo-diplomatické cestovné pasy a falošné poznávacie značky na autách. Mnohí z nich (samozrejme, nemáme teraz na mysli priamo slovenských CIPDH pobočníkov) majú za sebou na humanitárnych pracovníkov pestrú škálu zločineckých aktivít.

Foto
Bardejovské sídlo slovenskej pobočky organizácie CIPDH. V tomto dome na Radničnom námestí 11 pôsobil významný humanista a reformátor Leonard Stöckel  / KOŠICE ONLINE

Rodinná pobočka

Hneď vás zastavím, ale vy si svoje aktivity potom pokojne robte ďalej, preruší ma Milan Herstek, keď sa ho snažím opýtať, ako a prečo sa stal riaditeľom slovenskej pobočky CIPDH.

Organizácia je riadne zaregistrovaná na slovenskom ministerstve vnútra. Tam sa, prosím, obráťte. Dovidenia, povie Herstek ešte jednu vetu a hovor rýchlo ukončí.

Okrem otca riaditeľa s funkciou - Špecialista na implementáciu charitatívnych a environmentálnych projektov sú v pobočke aj syn Ivan Herstek – ako Vysoký zástupca riaditeľa a dcéra Michaela Hersteková – ako Vedúca kancelárie a komunikačná manažérka. Ani vysokému zástupcovi, ani komunikačnej manažérke sa nám však dovolať nepodarí. 

Vysoko prekvapená svojou participáciou na svetovej humanite pod logom CIPDH je ale ďalšia poverená pracovníčka pobočky CIPDH na Slovensku – košická advokátka Zuzana Komorovská, ktorá pre CIPDH podľa webovej stránky cipdh.fr pracuje v pobočke ako vedúca právneho oddelenia.

Nie, vôbec nie som žiadna poverená pracovníčka tejto organizácie ani žiadny spolupracovník alebo zástupca. Som advokát a ako advokát som tam poskytovala nejaké advokátske služby,“ popiera účasť na spolupráci s CIPDH Komorovská.

Foto
Oficiálna stránka cipdh.fr s členmi slovenskej pobočky organizácie CIPDH / cipdh.fr

Právnik: Od pochybných činností sa dištancujeme

Bola som oslovená ako advokát so žiadosťou o pomoc pri registrácii pobočky na území SR. Iné právne služby som tejto organizácii neposkytla, ani som nebola požiadaná o poskytnutie iných advokátskych služieb. Keďže k registrácii sa prikladá aj originál dokladu o registrácii v materskej krajine a nakoľko z Francúzska bol takýto doklad doručený, nevznikla pochybnosť o tom, že sa nejedná o francúzsku neziskovú organizáciu v oblasti ochrany ľudských práv a slobôd, keďže tento doklad preukazuje, že vo Francúzsku je riadne registrovaná,“ píše vo svojom stanovisku Zuzana Komorovská.

„Doklad prechádza pred registráciou aj kontrolou Ministerstva vnútra SR. Kontaktovala som klienta, ktorý súhlasil so zverejnením bližších informácií. Na území SR má pobočka vyvíjať činnosť na podporu mládeže a ochrany prírody, čo nemá žiadny súvis s akoukoľvek politickou či inak zameranou činnosťou. Táto pobočka od svojho vzniku nevykonávala žiadnu činnosť. O pochybnostiach o činnosti francúzskej neziskovej organizácie CIPDH sme sa dozvedeli od vás. Od činností CIPDH popísaných v článku, na ktorý ste mi poslali link, sa môj klient dôrazne dištancuje. Uvedené informácie v článku si overíme a v prípade, pokiaľ by sa ukázali ako pravdivé, môj klient podnikne príslušné právne kroky, dodáva Komorovská.   

Foto
Krabice s Kaddáfího peniazmi v ghanskej kancelárii organizácie CIPDH  /  Správa rady OSN, 2017, strana 293.

Pandémia humanity

Na webovej stránke cipdh.fr, kde činnosť slovenskej pobočky riaditeľ Milan Herstek propaguje, už taký skúpy na slovo ako v telefóne nie je. Humanitárne plány slovenskej filiálky sú naozaj veľkolepo filantropické.

Rozprestierajú sa od ochrany prírody, ľudových tradícií, cez kultúrne dedičstvo, sociálny rozvoj, podporu športových talentov a vzdelávanie, až po cirkevné charitatívne misie. Špeciálny dôraz kladie Herstek v rámci CIPDH na hodnotenie kvality opatrení proti koronavírusu.  

V rámci udalostí roku 2020 sa dcérska spoločnosť CIPDH na Slovensku zamerala aj na sledovanie vývoja boja proti pandémii, analýzu opatrení a ich dopad na kvalitu života ľudí ako pozorovateľa pri ochrane ľudských práv,“ píše riaditeľ slovenskej pobočky na webovej stránke CIPDH.

Ak by českí investigatívci a ich kolegovia z Bellingcat a Foreign Policy neodhalili závažnejšie pochybenia a prepojenia na zločinecké aktivity pochybných osôb, a ak by sa od CIPDH otvorene nedištancovala OSN, bola by zrejme táto pseudohumanitárna organizácia iba ďalšou medzinárodnou charitatívnou práčkovou epizódou.

Foto
Falošný fantasy diplomatický pas člena organizácie CIPDH / Instagram

Vnútorne aj spravodlivo

S otázkou, či je slovenská pobočka zaregistrovaná na slovenskom ministerstve spravodlivosti (ako uvádza riaditeľ Milan Herstek na webovej stránke) alebo na Ministertsve vnútra SR (ako povedal Milan Herstek v telefóne), sme sa obrátili na obe príslušné ministerstvá.

Odbor ľudských práv ministerstva spravodlivosti vedie register subjektov poskytujúcich pomoc obetiam trestných činov –kde táto organizácia nie je, odpovedala Henrieta Kunová z Tlačového oddelenie Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky.

„Ide o organizáciu s medzinárodným prvkom s názvom  La Représentation de l´Association Comite International Pour La Protection Des Droits De L´Homme 1 en Republique slovaque, ktorej bolo rozhodnutím udelené povolenie na zriadenie a vyvíjanie činnosti na území Slovenskej republiky dňa 27.7.2020. Na otázku či ministerstvo pred udelením povolenia preveruje organizácie s medzinárodným prvkom uvádzame, že ministerstvo postupuje v zmysle § 3 ods. 1 zákona č. 116/1985 Zb. o podmienkach činnosti organizácií s medzinárodným prvkom v Československej socialistickej republiky. Ministerstvo vnútra nedisponuje žiadnymi vedomosťami o praktikách spomínanej organizácie,“ informovala Michaela Paulenová z Tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR.

 

Foto
OSN sa od činnosti a spolupráce s CIPDH dištancuje / Flickr/Archive

OSN o ničom nevie

Napriek tomu, že CIPDH na všetkých svojich weboch a sociálnych sieťach prehlasuje, že úzko spolupracuje s OSN a je jej partnerom, Organizácia spojených národov to rezolútne popiera.

Podľa portálu investigace.cz, hovorca generálneho tajomníka Stephane Dujarric De La Riviere prehlásil, že: „Neexistuje žiadny záznam o tom, že by CIPDH bola zapojená do spolupráce s OSN pri akejkoľvek jej činnosti, programe alebo projekte. OSN sa tiež zaoberá mätúcou podobnosťou loga CIPDH s logom OSN.“ 

Podľa českého portálu navyše existuje mnoho zdokumentovaných zahraničných prípadov, ktoré spájajú CIPDH s pochybnými alebo priamo zločineckými aktivitami jej bývalých alebo súčasných členov.   

Foto
Tím českých investigatívnych novinárov portálu investigace.cz / investigace.cz

Rekapitulácia 1

2014: Zástupca CIPDH na ukrajinskom Kryme Viktor Litvinov vedie proruskú domobranu, ktorá pomáha pri anexii Krymského polostrova Moskvou.

2016: V Južnej Kórei je na 4 roky väzenia odsúdený muž vydávajúci sa za zástupcu riaditeľa CIPDH kvôli finančným podvodom. Tamojšiu obchodnú spoločnosť pripraví o milióny dolárov pod zámienkou prístupu do ruského ťažobného priemyslu.   

2017: Správa Rady bezpečnosti OSN z roku 2017 hovorí, že CIPDH s veľkou pravdepodobnosťou využívala svoje kancelárie v ghanskej Akkre na uloženie časti majetku líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího, ktorý bol kedysi považovaný za jedného z najbohatších ľudí na svete. Na fotografiách je vidieť desiatky krabíc s peniazmi vedľa dverí s logom CIPDH, ktoré Kaddáfí pred svojou smrťou vyviezol z Líbye.

Foto
Ilustračná fotografia / Flickr/Archive

Rekapitulácia 2

2019: Ruský viceprezident CIPDH Alexander Ionov vedie kampaň na získanie financií pre Mariu Butinovú usvedčenú zo špionáže pre Moskvu a uväznenú v USA. Ionov je zároveň šéfom ruskej organizácie Antiglobalizačné hnutie, ktoré spolupracuje so separatistickými skupinami po celom svete.

2019: V Azerbajdžane zatknú riaditeľa stredoázijskej pobočky CIPDH Firdovsa Alakbarova, podozrivého z okradnutia troch azerbajdžanských občanov o tisíce dolárov. Na policajnej fotografii má Alakbarov na sebe modrú uniformu CIPDH. Vydáva sa za generála a na čiernom trhu obchoduje s falošnými diplomatickými pasmi a vojenskými hodnosťami.

2019: V španielskej Valencii zastaví polícia spolupracovníka CIPDH na automobile Range Rover Sport s poznávacou značkou, ktorá sa takmer nelíši od poznávacej značky OSN. Ide o falošnú značku CIPDH. OSN neskôr prehlási, že CIPDH od nich žiadne poznávacie značky neobdržala.

2020: Riaditeľ slovenskej pobočky CIPDH Milan Herstek sa podľa servera investigace.cz v marci 2020 pokúsi vo Francúzsku použiť svoj fantasy pas organizácie CIPDH, čo nakoniec kvôli registrácii CIPDH v krajine rieši aj francúzska polícia.  

Foto
Alexander Ionov preberá vyznamenanie od CIPDH / Instagram

Perfektná zásterka

„Falošné mimovládne organizácie sa stali bežnými najmä v post-sovietskom Rusku v 90. rokoch. Často boli namočené v organizovanom zločine. Je to perfektná zásterka. Ak totiž podobné organizácie nevzbudzujú svojou aktivitou prílišnú pozornosť, môžu zostať nepovšimnuté dlhé roky, hovorí v rozhovore pre prestížny magazín Foreign Policy Louise Shelley, zakladateľka a riaditeľka Centra pre terorizmus, nadnárodné zločiny a korupciu pri americkej Univerzite George Masona.

CIPDH sa niečo také dlhodobo darí. Všetko naznačuje, že väčšina jej zločineckých aktivít boli malé podvody orientované prevažne na Európu a bývalý Sovietsky zväz, dodáva Louise Shelley.

O kauze CIPDH a jej prepojení s Ruskom píše v článku: Podivuhodný prípad CIPDH: Fantasy pasy, spreneverená totožnosť a ochrancovia ľudských práv z 13. apríla aj známy spravodajský portál Bellingcat.

„Aj keď je CIPDH oficiálne zaregistrovaná v Paríži, existuje veľa vecí, ktoré poukazujú na prepojenie s Ruskom. Hlavne primárna angažovanosť hlavných predstaviteľov, z ktorých väčšina sú práve Rusi. Takže papierovo ruská organizácia nie sú, všetko však nasvedčuje tomu, že v skutočnosti áno,“ hovorí autorka článku o CIPDH z portálu investigace.cz Nina Kodhajová.  

Komentáre