Farmári sa obávajú zelenej byrokratickej záplavy

SlovenskoSpravodajstvo

V podmienkach je mnoho nejasností.

Európska únia vypracovala strategický plán spoločnej poľnohospodárskej politiky na najbližšie štyri roky. Ide o dotačný program, ktorý má okrem zvýšenia konkurencieschopnosti zároveň dbať na ochranu prírodných zdrojov. Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je však v podmienkach množstvo nejasností. Či už ide o presné stanovenie pravidiel v oblasti bio pásov, či pestovania v kopcovitom teréne. To aj napriek tomu, že rezort pôdohospodárstva rokuje s komorou už od novembra.

„Toto je výzva, aby sme podávanie žiadostí o mesiac predĺžili, lebo tá žiadosť je od 15. apríla do 15. mája, tak aspoň do polovice júna alebo konca júna by sme mohli podávať žiadosti, aby sme mali dlhší čas na prípravu a ministerstvo dlhší čas na poskytnutie odpovedí, ktoré dnes nemáme,“ uviedol predseda komory Emil Macho.

Foto
Hrozí, že si farmári zvolia jednoduchšie riešenie a európske smernice budú ignorovať / TASR

Ministerstvo tvrdí, že farmári môžu podávať žiadosti bez sankcií do konca mája. Podľa Andreja Wallnera z rezortu pripravili okrem viacerých školení pre poľnohospodárov aj príručku:

„Ministerstvo pripravilo k spoločnej poľnohospodárskej politike dokument s názvom Farmársky manuál, cieľom ktorého je poskytnúť poľnohospodárom prehľad o podporách v rokoch 2023 – 2027 na Slovensku. Opisuje jednotlivé podpory, ich výšku, sadzbu a podmienky za akých ich môžu farmári získať.“

V prípade pretrvávajúcich nejasností podľa komory hrozí, že si farmári zvolia jednoduchšie riešenie a európske smernice budú ignorovať.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre