Fašiangové slávnosti v Prešove vyvrcholia tradičnou veselicou

PrešovKultúra

Na Hlavnej ulici vystúpia domáce folklórne súbory.

Metropola Šariša v utorok (21.2.) od 16.30 hod. ožije Fašiangovými slávnosťami, ktoré začnú folklórnym sprievodom a vyvrcholia veselicou inšpirovanou ľudovými tradíciami. Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy sa tradične uzatvára honosnými oslavami. Patrícia Nagyová z Parku kultúry a oddychu v Prešove skonštatovala, že Fašiangové slávnosti sú plné ľudových zvyklostí, hudby, tanca, masiek či dobrého jedla:

„Návštevníci si budú môcť priamo v centre mesta vychutnať pravú fašiangovú veselicu. Tento rok sa predstaví až desať folklórnych súborov z Prešovského kraja, ktoré svojím tancom, spevom a vinšovaním prevedú návštevníkov historickým centrom Prešova.“

Foto
Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy sa tradične uzatvára honosnými oslavami (Ilustračná fotografia) / TASR

Fašiangový sprievod zavŕši pochovávanie basy a počas veselice bude hrať kapela Basawell. Návštevníci sa môžu tešiť aj na vystúpenia prešovských folklórnych súborov (FS) Šarišan, Starišan, Šariš, Rozmarija, Dúbrava, Karpaťanin, Kelemeske furmani a Prešovskí heligonkári aj detských FS Šarišanček a Dúbravienka. Verejnosť sa môže zapojiť do fašiangového sprievodu.

Priestor pred Konkatedrálou svätého Mikuláša v Prešove od začiatku februára zdobia slamení panáci, ktorých vyzdobili prešovské folklórne súbory. Centrum mesta spestria do konca februára.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre