Federer odohrá ešte jeden turnaj a skončí

SvetŠport

Švajčiarsky tenista Roger Federer po budúcotýždňovom Laver Cupe ukončí aktívnu kariéru. Dvadsaťnásobný grandslamový šampión vo štvrtok oznámil, že podujatie v Londýne bude jeho posledné. Federer sa naposledy predstavil v súťažnom kolotoči vlani vo Wimbledone, kde vo štvrťfinále prehral s Poliakom Hubertom Hurkaczom. Následne sa podrobil ďalšej operácii kolena.

Foto
Federer vyhral všetko, čo sa vyhrať dalo / TASR

"Laver Cup bude moja rozlúčka s vrcholovým tenisom. Ako všetci viete, v uplynulých troch rokoch som aj vinou operácií kolena nebol schopný podávať maximálne výkony. Tvrdo som pracoval na tom, aby som sa opäť dostal do najlepšej možnej formy. Uvedomujem si však, že moje telo ma obmedzené hranice a kapacity. Už nie som mladík, mám 41 rokov. V tenisovej kariére som si splnil všetky sny, teraz nastal čas ukončiť ju," uviedol Federer na twitteri.

Švajčiar špeciálne poďakoval svojej manželke Miroslave Vavrinecovej, rodáčke so slovenských Bojníc, s ktorou má štyri deti: "Mirka so mnou prežívala každú jednu minotu. Pred každým finále sa o mňa vzorne starala a sledovala moje zápasy aj v čase, keď bola v ôsmom mesiaci tehotenstva. Chcel by som sa poďakovať aj mojim štyrom krásnym deťom za podporu i celému skvelému tímu. Bolo to úžasné obdobie."

Federer vyhral počas kariéry 103 turnajov ATP Tour a v historických tabuľkách je na druhom mieste za Američanom Jimmym Connorsom. Osemkrát triumfoval vo Wimbledone (2003-2007, 2009, 2012, 2017), šesťkrát nenašiel premožiteľa na Australian Open (2004, 2006, 2007, 2010, 2017, 2018), v rokoch 2004-2008 vyhral US Open. V júni 2009 jedinýkrát zdvihol nad hlavu cennú trofej na Roland Garros a zavŕšil kariérny Grand Slam. V roku 2014 sa so švajčiarskym tímom tešil zo zisku Davisovho pohára, šesťkrát vyhral turnaj majstrov. V jeho zbierke úspechov chýba iba zlatá olympijská medaila vo dvojhre. Na OH 2008 v Pekingu triumfoval v debli so Stanom Wawrinkom, o štyri roky neskôr v Londýne prehral vo finále singla s Britom Andym Murraym.

Na Federerov oznam už zareagoval aj jeho dlhoročný rival Rafael Nadal. "Drahý Roger, môj priateľ a rival, prajem si, aby tento deň nikdy nenastal. Bolo mi potešením, ale aj cťou a privilégiom prežiť toľko úžasných momentov na kurte aj mimo neho s tebou."

Aj organizátori Wimbledonu vzdali poctu Federerovi. Poďakovali sa legendárnemu švajčiarskemu hráčovi, ktorý tam vyhral rekordných osem titulov. "Ďakujeme za spomienky a radosť. Bolo pre nás privilégium sledovať tvoju cestu a vidieť, že si sa stal šampiónom v každom zmysle slova. Bude nám chýbať pohľad na teba, ale jediné, čo môžeme povedať, je poďakovať sa za spomienky a radosť, ktorú si toľkým rozdal," napísala oficiálna stránka grandslamového turnaja na sociálnej sieti Twitter. Asociácia profesionálnych tenistov (ATP) vzdala svoju poctu Federerovi: "Zmenili ste hru." Predseda ATP Andrea Gaudenzi dodal: "Rogerov vplyv na tenis nie je možné prehnať. Počas 24 rokov ako profesionál priviedol Roger do hry milióny fanúšikov. Zvýšil popularitu nášho športu a prinútil nás všetkých cítiť sa hrdo a šťastne, že sme súčasťou toho istého športu."

Billie Jean Kingová, ktorá vyhrala 12 grandslamových titulov v ženskej dvojhre, vzdala na Twitteri hold Federerovi: "Jeho hra a tenisová myseľ uchvátili srdcia športových fanúšikov po celom svete. Mal historickú kariéru so spomienkami, ktoré budú žiť ďalej. Prajem len to najlepšie, si šampión šampiónov." Američan Andy Roddick, ktorý vo finále Wimbledonu trikrát prehral s Federerom, napísal na Twitteri: "Ďakujem za spoločné spomienky, môj priateľ. Bolo mi cťou zdieľať čas na najposvätnejšom ihrisku v našom športe. Pridal sa aj Argentínčan Juan Martin del Potro, ktorý pokoril Švajčiara vo finále US Open 2009: "Ďakujem ti za všetko, čo si dosiahol v tenise. Tento šport bez teba nikdy nebude taký istý ako predtým."
          

Zdroj: TASR 

Komentáre