Fehérváry skóroval, no Washington v play-off končí

SvetŠport

Hokejisti New Yorku Rangers postúpili do semifinále Východnej konferencie zámorskej NHL. Vo štvrtom štvrťfinálovom zápase zdolali Washington 4:2 a sériu vyhrali v najkratšom možnom čase. Obranca Capitals Martin Fehérváry, ktorý strelil jeden gól, tak môže posilniť slovenskú reprezentáciu na majstrovstvách sveta. V Západnej konferencii sú krok od postupu Colorado, Vancouver a Edmonton, ktorí vedú vo svojich sériách 1. kola play off 3:1 na zápasy.

Artemi Panarin a Chris Kreider po góle Rangers / foto tasr

Fehérváry vyrovnal v 15. minúte svojím druhým gólom v play off na 1:1. Dvadsaťštyriročný zadák si nakorčuľoval do útočného pásma, dostal prihrávku od spoluhráča Alexeja Protasa a strelou z kruhu na buly prekonal Igora Šesťorkina v bránke Rangers. Washington sa dotiahol v prostrednej časti aj na 2:2. V úvode tretieho dejstva však poslal hostí opäť do vedenia Artemij Panarin a v poslednej minúte spečatil postup Rangers do prázdnej bránky Jack Roslovic. Panarin prispel k triumfu okrem gólu aj asistenciou, Šesťorkin predviedol 23 úspešných zákrokov. "Vyhrali sme sériu 4:0, čo ukazuje, že sme dobrý tím. Potvrdili sme to v každom zápase. Dnes sme možno neodohrali najlepší duel, ale stále sme dokázali robiť správne malé veci, keď sme boli vo vedení," povedal pre nhl.com Vincent Trocheck, autor druhého gólu "jazdcov". Fehérváry sa stal treťou hviezdou zápasu. Počas 20 minút a 20 sekúnd na ľade si okrem gólu pripísal aj plusový bod, tri strely na bránku a rozdal šesť bodyčekov. Nastúpil vo všetkých štyroch dueloch play off s bilanciou dva góly a jedna asistencia. Pre Washington sa sezóna skončila, jeho kapitán Alexander Ovečkin vyšiel bodovo naprázdno vo všetkých štyroch súbojoch série. "Je vždy ťažké prehrať sériu, najmä keď sme mali celkom dobré šance. Nedokázali sme však skórovať. Naša formácia nedala veľa gólov a ja som nehral dobre," priznal Ovečkin. Capitals viedli počas celej série iba 3:21 minúty, využili len dve zo 17 presiloviek a v oslabeniach mali úspešnosť 62,5 percenta.

Colorado vyhralo vo štvrtom zápase štvrťfinále Západnej konferencie nad Winnipegom Jets 5:1 a v sérii vedie už 3:1. Na triumfe Avalanche sa podieľal troma gólmi ruský útočník Valerij Ničuškin. Artturi Lehkonen a Cale Makar zaznamenali po góle a asistencii, Nathan MacKinnon dvakrát asistoval. Brankár Alexander Georgiev mal 26 úspešných zákrokov. "Páčili sa mi všetky štyri doterajšie zápasy nášho tímu. Dnes sme v defenzíve zrejme urobili najmenej chýb, naša bojovnosť, intenzita, rýchlosť, nasadenie a odhodlanie však boli skvelé vo všetkých štyroch dueloch," spokojne konštatoval Jared Bednar, tréner Avalanche. Brankár hostí Connor Hellebuyck po dvoch tretinách striedal, keď inkasoval štyri góly z 30 striel, náhradník Laurent Brossoit následne vykryl zvyšné štyri strely. "Nemyslím si, že tie góly padli po chybách Connora (Hellebuycka). On je naša chrbtová kosť. On je srdce a duša tohto tímu," povedal útočník "tryskáčov" Mark Scheifele. O čestný úspech Jets sa postaral obranca Nate Schmidt, ktorý vyrovnal na priebežných 1:1. Neskôr jeho strela zranila spoluhráča Vladislava Namestnikova, ktorý musel zamieriť do nemocnice. V drese Avalanche debutoval ruský útočník Nikolaj Kovalenko. Jeho otec Andrej bol súčasťou klubu, keď sa presťahoval do Denveru.

Jeden krok od postupu sú aj hráči Vancouveru, ktorí v noci na pondelok vyhrali v Nashville 4:3 po predĺžení. V ňom rozhodol Elias Lindholm, prvé tri góly hostí strelil Brock Boeser.

Edmonton zvíťazil na ľade Los Angeles 1:0 a už len jeden triumf mu stačí na spečatenie postupu do semifinále Západnej konferencie. Jediný gól duelu strelil v 32. minúte obranca Evan Bouchard počas presilovky.

1. kolo play off NHL:
        štvrťfinále Západnej konferencie - 4. zápasy:
        Colorado Avalanche - Winnipeg Jets 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)
        Góly: 9. Lehkonen (Mittelstadt), 32. Ničuškin (Makar, MacKinnon), 36. Makar, 40. Ničuškin (Lehkonen, MacKinnon), 60. Ničuškin (Rantanen) – 14. Schmidt (Appleton, Stanley). Brankári: Georgiev - Hellebuyck (41. Brossoit), strely na bránku: 35:27.
        /stav série: 3:1/

Nashville Predators - Vancouver Canucks 3:4 pp (1:1, 1:0, 1:2 - 0:1)
        Góly: 6. Jankowski (Lauzon, Carrier), 26. Nyquist (O'Reilly), 41. Forsberg (Josi, McDonagh) – 3. Boeser (Miller, Soucy), 58. Boeser (Lindholm, Miller), 60. Boeser (Miller, Pettersson), 62. Lindholm (Garland, Joshua). Brankári: Saros - Šilovs, strely na bránku: 30:20.
        /stav série: 1:3/

Los Angeles Kings - Edmonton Oilers 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)
        Gól: 32. Bouchard (Draisaitl, McDavid). Brankári: Rittich - Skinner, strely na bránku: 33:13.

štvrťfinále Východnej konferencie - 4. zápas:
Washington Capitals - New York Rangers 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
        Góly: 15. FEHÉRVÁRY (Protas, Strome), 28. Lapierre (Alexejev) – 1. Kakko, 20. Trocheck (Zibanejad, Panarin), 44. Panarin (Zibanejad, Fox), 60. Roslovic (Lafreniere, Trouba). Brankári: Lindgren - Šesťorkin, strely na bránku: 25:23.
        /konečný stav série: 0:4, postúpili Rangers/