Fehérváryho asistencia Capitals nestačila, výhry Vancouveru i Colorada

SvetŠport

Martin Fehérváry si pripísal asistenciu za Washington v treťom zápase 1. kola play off NHL. Jeho tím nestačil New York Rangers 1:3 a prehráva už 0:3 na zápasy. V ďalšom stretnutí vyhral Vancouver na ľade Nashvillu 2:1 a v rovnakom pomere vedie aj v sérii. Colorado zdolalo Winnipeg 6:2 a Edmonton potiahli trojbodoví útočníci Connor McDavid a Leon Draisaitl za presvedčivým víťazstvom 6:1 na ľade LA Kings.

Brankár Rangers Igor Šesťorkin zasahuje pred útočníkmi Washingtonu / TASR

Za Rangers získal dva body za gól a asistenciu Vincent Trocheck. V 9. minúte bol pri víťaznom presnom zásahu v podaní Barclaya Goodrowa. Jeho tímu výrazne pomohol k víťazstvu brankár Igor Šesťorkin, ktorý dosiahol 96,6-percentnú úspešnosť zákrokov, keďže vykryl 28 striel. Jednu z nich vyslal aj Fehérváry, ktorý asistoval v 6. minúte pri úvodnom góle zápasu v podaní Johna Carlsona. Fehérváry založil útok, keď ako posledný hráč poslal puk z otočky o mantinel na T.J. Oshieho, ktorý ho zaviezol do útočného pásma a Carlson strelou prekvapil Šesťorkina. Slovenský bek mal okrem toho aj štyri hity a na ľade strávil 21:58 minúty v prvej obrannej dvojici práve s Carlsonom. Vedenie Capitals trvalo iba 34 sekúnd, keď tečoval strelu Miku Zibanejada pred bránkou Chris Kreider. O dve minúty neskôr udreli Rangers v oslabení a Barclay Goodrow nasmeroval svoj tím za tretím víťazstvom v sérii. Ešte v 36. minúte ho poistil Trocheck. Ak Washington prehrá aj v štvrtom stretnutí, bude Fehérváry k dispozícii pre slovenskú reprezentáciu na blížiacich sa MS v Česku. "Myslím si, že sme dokázali využiť príležitosti, ktoré sme dostali. Na druhej strane sme sa asi až príliš často nechali vylučovať, no v oslabeniach sme odviedli skvelú prácu. Myslím si, že najmä Šesťorkin nás podržal," uviedol Kreider pre oficiálnu webovú stránku nhl.com.

Vancouver strelil oba svoje góly v presilovke a využil tak dve z piatich hier v početnej prevahe. Víťazný na priebežných 2:0 padol v 25. minúte z hokejky Brocka Boesera, ktorý potrestal vylúčenie kapitána domácich Romana Josiho. Aj Vancouveru pomohol k triumfu brankár, Casey DeSmith dosiahol s 29 zákrokmi 96,7-percentnú úspešnosť. "Casey bol pre nás veľmi dôležitý. Budú to dva ťažké zápasy vonku, je zrejmé, že podať takýto výkon v pravý čas, je pre nás veľmi dôležité. Vždy hovoríme o tom, akú veľkú dôveru v neho máme a on nám to v tomto stretnutí ukázal," uviedol J.T. Miller, ktorý poslal "kosatky" do vedenia v 16. minúte a podieľal sa asistenciou aj na druhom presnom zásahu Boesera. Domáci Luke Evangelista znížil až v 56. minúte a "predátori" nedokázali v závere vyrovnať napriek nevídanej streleckej prevahe v celom stretnutí (30:12).

Colorado vsietilo päť zo šiestich gólov v záverečnom dejstve a vedie 2:1 na zápasy. Hviezdny Nathan MacKinnon mal gól a asistenciu pri víťaznom presnom zásahu v podaní Valeriho Ničuškina na priebežných 3:2 v 45. minúte. Troma bodmi za asistencie sa blysol aj jeho spoluhráč Casey Mittelstadt. "Úprimne povedané, ten boj je na tom najlepší. Práve preto sú víťazstvá také sladké, keď je náročné ich získať. Potrebujete ich len 16 na zisk Stanleyho pohára, ale je to náročné. Chlapci tvrdo pracujú, no je to iba začiatok," povedal MacKinnon.

Útočník Edmontonu Ryan Nugent-Hopkins a obranca LA Jordan Spence / TASR

Edmonton si vypracoval už v úvodnom dejstve vedenie 3:0. Domácim dal nádej na začiatku prostrednej tretiny Drew Doughty, no mentálne ich položil gól Evandera Kanea na 4:1, ktorý prišiel zhruba dve minúty po znížení. Záver stretnutia poznačili početné potýčky a tresty - na oboch stranách bolo udelených dokopy 82 trestných minút. Trojbodovými zápasmi sa blysli kapitán McDavid (1+2), Draisaitl (2+1) a Ryan Nugent-Hopkins (0+3). Dva góly vsietil aj Zach Hyman. Oilers využili až tri presilové hry, z toho dve v treťom dejstve v hre 5 na 3. Najskôr v 47. minúte naservíroval McDavid puk priamo na čepeľ Hymanovi, neskôr kapitán "olejárov" nabil krížnou prihrávkou Draisaitlovi a ten spečatil na konečných 6:1. "Myslím si, že sme urobili veľa dobrých vecí. Presilovkové i oslabovkové tímy boli skvelé, Stuart Skinner bol v bránke naša opora. Počíta sa však iba jedno víťazstvo," poznamenal McDavid, ktorého tím vedie 2:1 na zápasy. Draisaitl strelil vonku svoj 20. gól v histórii play off. Potreboval na to len 26 zápasov, čo je nový rekord profiligy. Predošlý držali s 29 duelmi Kevin Stevens a Bernie Nicholls. Kapitán Anže Kopitar odohral v drese Kings svoj 95. zápas v play off, čím prekonal klubový rekord Luca Robitaillea.

štvrťfinále Východnej konferencie - 3. zápas:
        Washington - NY Rangers 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
        Góly: 6. Carlson (Oshie, FEHÉRVÁRY) – 7. Kreider (Zibanejad, Roslovic), 9. Goodrow (Trocheck, Trouba), 36. Trocheck (Zibanejad, Fox). Brankári: Lindgren - Šesťorkin, strely na bránku: 29:22
        /stav série: 0:3/

štvrťfinále Západnej konferencie - 3. zápasy:
        Los Angeles - Edmonton 1:6 (0:3, 1:1, 0:2)
        Góly: 26. Doughty (Byfield, Anderson) – 7. Hyman (Ekholm), 16. Draisaitl (E. Kane, Nurse), 19. McDavid (Bouchard, Draisaitl), 28. E. Kane (Ceci, Nugent-Hopkins), 47. Hyman (McDavid, Nugent-Hopkins), 53. Draisaitl (McDavid, Nugent-Hopkins). Brankári: Talbot - Skinner, strely na bránku: 28:40
        /stav série: 1:2/

Colorado - Winnipeg 6:2 (1:0, 0:2, 5:0)
        Góly: 12. Parise (Manson, Mittelstadt), 43. MacKinnon (Rantanen, Makar), 45. Ničuškin (Rantanen, MacKinnon), 49. Lehkonen (Mittelstadt, Toews), 53. Colton (Mittelstadt, Girard), 57. Toews (Cogliano) – 26. Toffoli (DeMelo, Ehlers), 31. Morrissey (Scheifele, Monahan). Brankári: Georgijev - Hellebuyck, strely na bránku: 40:24
        /stav série: 2:1/

Nashville - Vancouver 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
        Góly: 57. Evangelista (Zucker, Carrier) – 14. Miller (Q. Hughes, Pettersson), 25. Boeser (Miller, Q. Hughes). Brankári: Saros - DeSmith, strely na bránku: 30:12