Pripravené sú štyri kategórie, a to študentské divadlo, pôvodná literárna tvorba, umelecký preklad a krátkometrážny film.
Metropola Šariša sa počas štyroch dni stáva centrom tvorivosti vysokoškolákov i umelecky progresívneho divadla. Festival Akademický Prešov otvoril svoje brány v utorok (22.4.), ostáva verný svojmu menu a opäť sľubuje programovo jedinečnú a rozmanitú ponuku.
Do piatku 25. apríla tak bude Prešov synonymom umenia mladých, jedinečného divadla i rezonujúcich tém. Návštevníci si môžu na rôznych miestach vychutnať profesionálne i študentské divadlo, film, literatúru, workshopy, umelecký preklad a prednes, diskusie, hudbu, ale aj pútavý dialóg – tak generačný, ako aj medzigeneračný.
„Festival systematicky rozvíja umelecké a kritické myslenie mladej generácie, podnecuje kreatívnu participáciu a vytvára priestor na reflexiu aktuálnych spoločenských tém,“ priblížil ideu zástupca riaditeľa a šéfdramaturg festivalu Akademický Prešov Miron Pukan.
Súťažná časť odprezentuje tvorbu študentov rôznych slovenských vysokých škôl. Pripravené sú štyri kategórie: študentské divadlo, pôvodná literárna tvorba, umelecký preklad a krátkometrážny film. Benefitom festivalu je aj jedinečná možnosť spätnej väzby od odborníkov a v neposlednom rade i možnosť konfrontácie s umením na profesionálnej a inšpiratívnej úrovni.
Mozaiku Akademického Prešova dotvárajú okrem samotného programu už tradične workshopy s významnými slovenskými umelcami aj odborníkmi nielen na divadlo. Festivaloví diváci budú môcť zažiť v rámci dramaturgickej línie Univerzita divadla diskusie s tvorcami a prezentácie nových zaujímavých publikácií o divadle. V rámci Univerzity literatúry sa uskutoční beseda so spisovateľkami Soňou Urikovou, Danielou Kapitáňovou, vydavateľom Kolomanom Kertészom Bagalom a poetický večer Sone Parilákovej.
„Dramaturgia festivalu sa sústreďuje na umelecké hľadačstvo, generačné výpovede a otvorenú spoločenskú reflexiu. Tento rok bude súťažiť osem študentských inscenácií z Nitry, Ružomberka, Michaloviec a Prešova,“ priblížila jedna z organizátoriek festivalu Diana Laciaková.
Koncepcia aktuálneho ročníka prináša pomyselnú sondu do života spoločnosti, nevyhýbajúc sa aktuálnym i diskutovaným témam: psychické zdravie mladých ľudí, kyberšikana, svet ženy v kontexte súčasnosti, hodnotové opory človeka a spoločnosti, medzigeneračný dialóg či environmentálne témy.
Zdroj: TASR