Festival Jeden svet si užijú aj diváci v Spišskej Belej

VýchodKultúra

Jeho súčasťou je aj výstava Hlas demokracie v ohrození.

V rámci Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov s názvom Jeden svet sa v Spišskej Belej premietne päť snímok. „Tento festival je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudsko-právnymi a globálnymi témami, či už v podobe sociálnych a environmentálnych otázok, ale prezentuje aj rôzne životné štýly,“ uviedla Paula Grivalská z Mestského úradu v Spišskej Belej. Festival Jeden svet už devätnásť rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv.

Foto
V Spišskej Belej sa premietne päť snímok / Mesto Spišská Belá

Diváci si budú môcť užiť až dva premietacie dni. Tamojšiu kinosálu dnes (6.4.) ovládnu filmy Bojovníčka s nenávisťou z nemecko-talianskej produkcie a fínska snímka Aktivistka. Festival bude pokračovať aj na budúci týždeň. Návštevníci si v sobotu 13. apríla budú môcť pozrieť francúzsko-španielsky film Zlodeji času, srbsko-španielsku snímku Európsky deň: Srbsko a aj holandský film Rodinné mäsiarstvo.

Aktuálny ročník svojou témou Shut up! vyzýva verejnosť, aby nebola ticho. Ako skonštatovala Grivalská, súčasťou festivalu je aj výstava Hlas demokracie v ohrození: „Ide o medzinárodnú výstavu plagátovej tvorby, ktorej ideový rámec vzišiel z výzvy a následnej reakcie grafických dizajnérov na vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018. Za koncepciou výstavy je agentúra Respect APP. Plagáty spája motív násilia a to, ako naň spoločnosť reaguje. Objavujú sa na nich grafické prvky v podobe pera, terča či mikrofónu, teda univerzálne motívy, ktoré sú symbolmi slobody.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre